Leczenie dysplazji ektodermalnej dzieci i dorosłych
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Dysplazja ektodermalna – leczenie dzieci i dorosłych

Implant funkcjonuje jak ząb ankylotyczny i nie podąża za wzrostem kości. W szczęce w głównej mierze wzrost zależny jest od resorpcji przedsionkowo- podniebiennej, w związku z tym przemieszczająca się kość względem implantu może w przyszłości skutkować jego utratą lub odsłonięciem. Przy braku całkowitym w żuchwie i dużym problemie z utrzymaniem protezy dolnej stosuje się implanty w okolicy spojenia żuchwy (pomiędzy otworami bródkowymi) nawet u kilkuletnich dzieci, ponieważ w przypadku braków zębowych odcinek ten ulega niewielkim zmianom w trakcie dojrzewania, co zminimalizuje ryzyko zahamowania wzrostu żuchwy. Jednakże stosowanie implantów w trakcie wzrostu nie jest jeszcze objęte długoletnimi obserwacjami (2, 3, 9).

Leczenie u pacjentów w wieku szkolnym zwykle ukierunkowane jest na docelowe uzupełnienia wykonywane w późniejszym wieku. Stosowane są tutaj aparaty stałe oraz ruchome, ustalające odpowiednie wzajemne ustawienie zębów oraz położenie żuchwy względem szczęki. Mają one również wspomagać wzrost często hipoplastycznych wyrostków zębodołowych szczęki i części zębodołowej żuchwy. W celu poprawy estetyki nieprawidłowych kształtem zębów stosuje się odbudowę materiałami kompozytowymi, w nieco późniejszym wieku należy rozważyć odbudowę za pomocą koron (2).

Pacjenci po zakończeniu wzrostu

U pacjentów po zakończeniu wzrostu należy przede wszystkim tak skonstruować plan leczenia, aby był dopasowany zarówno do warunków w jamie ustnej, oczekiwań pacjenta, jak i jego możliwości finansowych. W pierwszej kolejności bierzemy [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy