Leczenie zachowawcze torbieli korzeniowej
Usunięto stare wypełnienie, tkanki próchnicowe. Odbudowano obręcz zęba, wykorzystując system łączący OptiBond XTR, materiał kompozytowy Tetric flow i Empress Direct. Po odbudowie obręczy założono koferdam i przystąpiono do zabiegu, wykorzystując powiększenie mikroskopowe. Za pomocą przedłużonych różyczek oraz ultradźwiękowej końcówki Start X nr 3 usunięto materiał z dna komory przykrywający ujścia kanałów. Po odsłonięciu ujść pierwsze porcje widocznej w ujściach kanałów gutaperki usunięto narzędziami Gates Glidden nr 2 i 3. Zaaplikowano rozpuszczalnik na bazie olejku eukaliptusowego. Udrożniono kanały pilnikiem C nr 10 i ustalono wstępną długość roboczą kanałów z użyciem endometru. Do usunięcia gutaperki użyto maszynowego rotacyjnego systemu Pro TaperUniversal D1, D2, D3. Do końcowego opracowania kanałów użyto rotacyjnego systemu Pro Taper S1, S2, F1.
Podczas udrażniania kanałów pojawił się przejrzysty, jasnożółty wysięk o dużej lepkości, z charakterystyczną opalescencją kryształków cholesterolu. Jest to objaw typowy i charakterystyczny dla torbieli (4). Do płukania i dezynfekcji zastosowano 2-proc. NaOCl oraz 15-proc. EDTA. Podchloryn aktywowano ultradźwiękami w celu lepszej penetracji środka płuczącego w odcinkach wierzchołkowych kanałów korzeniowych. Kanały osuszono sączkami papierowymi i zaaplikowano środek odkażający – wodorotlenek wapnia (Ca(OH)2). W trakcie aplikacji wodorotlenku wapnia do kanału językowego jednocześnie wypełnił się kanał policzkowy, co świadczy o łączeniu kanałów licznymi mostami tkanek (typ 2 konfiguracji kanałów wg Weine’a). Opatrunek założono na 2 tygodnie.
Podczas drugiej wizyty pacjent nie zgłosił żadnych dolegliwości bólowych, kontrola kanałów nie wykazała żadnego wysięku, oczyszczono kanały pilnikiem maszynowym Pro Taper F1, wypłukano wyżej podanymi płynami i [...]
