Leczenie za pomocą mostu adhezyjnego na podstawie piśmiennictwa
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Leczenie za pomocą mostu adhezyjnego na podstawie piśmiennictwa

Mosty adhezyjne wykonywane są także długoczasowo na okres gojenia po zabiegach implantacji, sterowanej regeneracji kości i osteointegracji wszczepów (4).

Kolejnym wskazaniem może być także zawężony brak (mniej niż 7 mm) oraz pochylone korzenie sąsiednich zębów, co uniemożliwia zastosowanie implantów (1).

Przeciwwskazania

Uzupełnienie braku za pomocą mostów adhezyjnych nie jest wskazane w przypadku szerokich diastem i trem, pochyleń, rotacji lub elongacji zębów filarowych oraz gdy wielkość luki przekracza rozmiarem uzupełnianego zęba (1, 7). Nie wykonujemy tych uzupełnień także u pacjentów z rozszczepami wargi, szczęki i podniebienia, gdy lukę zębową okalają ruchome fragmenty tkanki kostnej (4).

Sprawdź inne artykuły z kategorii PROTETYKA.

Kolejnym przeciwwskazaniem według Dejak i wsp. (4) jest brak zakończenia wyrzynania zębów w strefach podparcia u dzieci i młodzieży – jako przedział wiekowy, od którego można rozpocząć leczenie za pomocą mostów adhezyjnych, podają oni 12- 14 lat. Natomiast Kern i wsp. (1) uważają, że mosty te można zastosować już od 10. roku życia, ponieważ nie utrudniają rozwoju szczęk i ewentualnego leczenia ortodontycznego.

Rozbieżne zdania są także co do przeciwwskazania związanego z ruchomością zębów. Według Dejak i wsp. (4) duży stopień rozchwiania wyklucza zastosowanie mostów adhezyjnych. Kern (1) z kolei dopuszcza zastosowanie jednoskrzydłowych mostów adhezyjnych w przypadku ruchomości I lub II stopnia przy znacznie zredukowanych tkankach przyzębia [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy