Leczenie zachowawczo-chirurgiczne torbieli korzeniowych kości szczękowych po urazie zębów jako alternatywa leczenia implantoprotetycznego u młodej pacjentki – opis przypadku i 12-miesięczna obserwacja
co wskazywało na znaczny postęp w gojeniu się zmian po leczeniu kanałowym. Jednak z uwagi na ruchomość zębów 21, 22 i perforację blaszki przedsionkowej w przednim odcinku szczęki, w oparciu o aktualne badanie CBCT zaplanowano zabieg chirurgii okołowierzchołkowej według następującego schematu:
- Eksploracja chirurgiczna.
- Wyłuszczenie w całości (enucleaction/metoda Partsch II) lub w przypadku przerwania ciągłości torebki wyłyżeczkowanie (tzw. curreting/excochleation) torbieli korzeniowych związanych z zębami 11, 21, 22.
- Resekcja wierzchołków korzeni zębów 11, 21, 22 i wsteczne wypełnienie kanałów mineralnym agregatem trójtlenkowym (ang. mineral trioxide aggregate – MTA).
- Sterowana regeneracja kości (ang. guided bone regeneration – GBR) z wykorzystaniem syntetycznego biomateriału na bazie hydroksyapatytu (OssaBase-HA, Lasak Iberia, Praga, Czechy), membrany PRF (platelet-rich fibrin) pozyskanej z krwi własnej pacjenta w dniu zabiegu oraz resorbowalnej błony na bazie kolagenu pochodzenia końskiego (T-Barrier Collagen, B&B Dental Implant Company).
W dniu zabiegu pacjentce zaordynowano osłonę antybiotykową w postaci 2 tabletek Amoksiklav 1 g (875 mg + 125 mg) podanych doustnie godzinę przed zabiegiem. Następnie pobrano krew żylną pacjentki, którą odwirowano zgodnie z dedykowanym protokołem i przygotowano fibrynę bogatopłytkową.
Sprawdź inne artykuły z kategorii CHIRURGIA I IMPLANTOLOGIA.
W znieczuleniu preparatem Citocartin 100 (artykaina z noradrenaliną 1:100 000), przez infiltrację przedsionkową i znieczulenie przewodowe do brodawki przysiecznej, utworzono trapezowaty płat śluzówkowo-okostnowy, prowadząc cięcie paramarginalne z cięciem uwalniającym dystalnie od zęba 12 i 23. Odsłonięto [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!