Własne obserwacje dotyczące stosowania polskiego lasera diodowego do leczenia ziarniniaka szczelinowatego jako element postępowania przedprotetycznego
Obserwacja II
56-letnia pacjentka zgłosiła się do Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej KSW im. F. Chopina nr 1 w Rzeszowie z powodu guza dziąsła dolnego po stronie lewej, który pojawił się przed 2 laty. Od wielu lat użytkowała ona protezę całkowitą dolną. Skarżyła się na okresowe dolegliwości bólowe w żuchwie po stronie lewej, które ustępowały po wyjęciu protezy.
Klinicznie stwierdzono bezzębie szczęki i żuchwy oraz indukowany użytkowaniem protezy ruchomej włóknisty przerost błony śluzowej przedsionka jamy ustnej w okolicy od 33 do 37. Nie stwierdzono innych zmian patologicznych w obrębie pozostałej błony śluzowej jamy ustnej (fot. 4, 5).
Pacjentkę zakwalifikowano do chirurgicznego usunięcia zmiany. Ze względu na nieznaczną rozległość zmian przerostowych oraz lokalizację zmiany zdecydowano o laserowym wycięciu guza. Zabieg przeprowadzono w znieczuleniu nasiękowym 2-proc. Lignocainum hydrochloricum c. noradrenalino (4 ml). Z zachowaniem marginesu zdrowych tkanek wycięto przerost błony śluzowej przedsionka jamy ustnej w okolicy od 33 do 37 (fot. 6). Niewielkie krwawienia śródoperacyjne koagulowano punktowo pojedynczymi impulsami światła laserowego. Po uzyskaniu miejscowej hemostazy na ranę zastosowano preparat Solcoseryl. Pacjentce zalecono właściwą higienę jamy ustnej oraz miejscowe stosowanie preparatu Solcoseryl. W badaniach kontrolnych, które odbyły się po 24 godzinach, 11 dniach oraz po 1,5 miesiąca, nie stwierdzono powikłań w gojeniu się rany pooperacyjnej (fot. 7).
Obserwacja III
Pacjentka, lat 83, została skierowana w celu plastyki wędzidełka wargi górnej [...]
