Własne obserwacje dotyczące stosowania polskiego lasera diodowego do leczenia ziarniniaka szczelinowatego jako element postępowania przedprotetycznego
Guzowato-włókniste zmiany usunięto w znieczuleniu nasiękowym 2-proc. Lignocainum hydrochloricum, wykorzystując laser diodowy SMARTm PRO o długości fali 980 nm i mocy 6 W w trybie pracy impulsowej. Wykonano frenulektomię wędzidełka wargi górnej. Następnie wycięto fałd przerośniętej błony śluzowej przedsionka jamy ustnej w okolicy od 12 do 11. Obserwowano mierne krwawienie śródoperacyjne, które opanowano uciskiem (fot. 9). Ranę pooperacyjną zaopatrzono preparatem Solcoseryl. Pacjentce zalecono dbałość o higienę jamy ustnej oraz regularne stosowanie Solcoserylu na ranę. W kolejnych badaniach kontrolnych, które odbyły się po 2, 4 i 8 tygodniach po zabiegu, obserwowano prawidłowe wygojenie rany pooperacyjnej bez blizny (fot. 10, 11).
Obserwacja IV
79-letni chory leczony w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej KSW im. F. Chopina nr 1 w Rzeszowie z powodu ziarniniaka szczelinowatego umiejscowionego w przedsionku jamy w okolicy od 31 do 41. Pacjent użytkował protezę całkowitą dolną przez 7 lat. Od 12 miesięcy zgłaszał dolegliwości bólowe w przednim odcinku żuchwy podczas spożywania pokarmów.
Z wywiadu wynikało, że chory był leczony z powodu astmy oskrzelowej oraz przerostu gruczołu krokowego. Badaniem wewnątrzustnym stwierdzono bezzębie szczęki i żuchwy oraz przerostowo-włókniste fałdy błony śluzowej przedsionka jamy ustnej w okolicy od 31 do 41 przyjmujące obraz ziarniniaka szczelinowatego (fot. 12).
W znieczuleniu nasiękowym 2-proc. Lignocainum hydrochloricum (3 ml) przy użyciu lasera diodowego wycięto w granicach zdrowych tkanek włóknisty przerost błony śluzowej przedsionka jamy ustnej w żuchwie w okolicy 31-41 [...]
