Dr hab. n. med. Lidia Postek-Stefańska: Misja pedodonty
O trudnej pracy stomatologa dziecięcego opowiada dr hab. n. med. Lidia Postek-Stefańska.

Pani Docent, jest Pani uznanym autorytetem w dziedzinie stomatologii wieku rozwojowego, co w ostatnich latach uważa Pani za korzystną zmianę w kształceniu specjalistów w tym zakresie? Z jakimi bolączkami spotyka się Pani na co dzień?
Stomatologia dziecięca – specjalność medyczna, którą reprezentuję – jest dziedziną interdyscyplinarną, obejmuje ona wiedzę z zakresu wielu dyscyplin stomatologicznych, jak stomatologia zachowawcza, protetyka, chirurgia stomatologiczna, ortodoncja, oczywiście w pewnym zakresie, z uwzględnieniem specyfiki wynikającej z okresu rozwojowego pacjenta. Niezbędna jest również znajomość określonych zagadnień z psychologii rozwojowej, a także z dziedzin ogólnomedycznych, przede wszystkim pediatrii. Lekarz dentysta, który podejmuje decyzję o specjalizowaniu się w tej dziedzinie, musi, oprócz wiedzy, posiadać bardzo dużą sprawność manualną w wykonywaniu zabiegów stomatologicznych u małego pacjenta oraz, co bardzo ważne, mieć określone predyspozycje psychiczne, takie jak łatwość nawiązywania kontaktu z dzieckiem, cierpliwość, łagodność. Konieczność spełnienia tych warunków oraz fakt, że leczenie stomatologiczne dzieci jest bardziej czasochłonne i trudniejsze niż pacjenta dorosłego sprawia, że specjalność ta cieszy się mniejszą popularnością niż inne dziedziny, np. ortodoncja czy protetyka.
Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące specjalizacji medycznych i stomatologicznych spowodowały, że dostęp do specjalizacji jest znacznie ograniczony, przede wszystkim ze względu na małą liczbę [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!