Masy osłonowe - skład techniki pracy, właściwości, źródła niepowodzeń
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Masy osłonowe

TITLE: Casing investment

Słowa kluczowe: masa osłonowa

Streszczenie: Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi zagadnień związanych z masami osłonowymi, ich składu techniki pracy, właściwości, a także potencjalnych źródeł niepowodzeń.

Key words: casing investment

Summary: This article aims to shift the reader issues conected with investments, their composition techniques, properties and potential sources of failure.

Podczas wykonywania w laboratorium uzupełnień, których składnikami są elementy metalowe, w 90% przypadków posługujemy się techniką odlewniczą. Podstawową jej metodą, znaną już niemal od starożytności (około 3000 lat p.n.e.), jest technika traconego wosku.

Opiera się ona, jak powszechnie wiadomo, na uformowaniu – wymodelowaniu danego elementu z wosku odlewniczego, zatopieniu tego elementu w masie formierskiej (masie osłonowej), a następnie, po związaniu tejże masy, wypaleniu w wysokiej temperaturze. Podczas tego procesu wosk ulega całkowitej eliminacji, co daje miejsce na roztopiony metal, który w trakcie procesu odlewniczego wypełnia całkowicie powstałą przestrzeń.

Skład mas osłonowych

Jeśli do tego typu zagadnienia podejdziemy w sposób bardzo ogólny, we wszystkich typach mas osłonowych daje się wyróżnić dwa zasadnicze elementy. Jednym z nich jest materiał odporny na wysoką temperaturę (kwarc, krystobalit), zaś drugim lepiszcze, którego zadaniem jest spojenie elementów materiału ogniotrwałego. Zadaniem materiału ogniotrwałego jest wytrzymanie wysokiej temperatury, [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy