Materiały stosowane do zamykania perforacji. Przegląd piśmiennictwa
Podsumowanie
Efekty leczenia perforacji są niepewne. Powodzenie zależy od wielu czynników. Zaliczamy do nich czas, który upłynął od powstania uszkodzenia do chwili jego zaopatrzenia, lokalizację perforacji czy towarzyszący jej na skutek przepchania zakażonej miazgi stan zapalny.
Aby zapobiec powstaniu uszkodzenia, wskazane jest wykonywanie zdjęć RTG przed podjęciem się leczenia endodontycznego zęba. Pomoże to zidentyfikować ewentualne trudności anatomiczne czy możliwości pojawienia się przeszkód w kanałach. W przypadkach powtórnego leczenia w trakcie usuwania materiału pozostawionego w kanale nie należy używać nadmiaru sił w celu uniknięcia wystąpienia powikłań jatrogennych.
Dodatkowo powinno się pamiętać o odpowiednich warunkach przeprowadzania zabiegu: dobrym oświetleniu czy powiększeniu pola operacyjnego (1).
Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów umożliwiających szczelne zamknięcie perforacji. Lekarz stomatolog w zależności od własnych doświadczeń klinicznych dobiera odpowiedni preparat do konkretnego przypadku medycznego. Niestety póki co nie udało się stworzyć idealnego materiału do zamykania perforacji, jednak każde podjęte badania naukowe przybliżają osiągnięcie tego celu (3).
Maria Laszczak, Jakub Kutyła - Koło naukowe przy Katedrze Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją SUM w Katowicach, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, opiekun koła: dr n. med. Anna Zawilska
dr n. med. Anna Zawilska, dr n. med. Izabela Obersztyn - Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją SUM w Katowicach, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, kierownik Katedry: prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz
[...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!