Metaloproteinazy a choroby przyzębia
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Metaloproteinazy a choroby przyzębia

STRESZCZENIE: W artykule autorzy przedstawili rolę metaloproteinaz w powstawaniu chorób przyzębia, współdziałanie pomiędzy aktywnością tych enzymów a inhibitorami tkankowymi oraz metody leczenia chorób przyzębia.

TITLE: Metalloproteinases and periodontal diseases

SŁOWA KLUCZOWE: choroba przyzębia, metaloproteinazy

SUMMARY: In the article authors presented metalloproteinases in coming into existence of periodontal diseases, cooperating between the activity of these enzymes, but tissue inhibitors and procedures of periodontal diseases.

KEYWORDS: periodontal diseases, metalloproteinases

Choroby przyzębia poza próchnicą stanowią duży problem współczesnego społeczeństwa. Ze względu na swoją powszechność i skutki, ja­kie za sobą pociągają, należą do grupy chorób społecz­nych. Charakteryzują się postępującą destrukcją tkanki łącznej przyzębia brzeżnego. W skład przyzębia brzeż­nego (parodontium marginalne) wchodzą tkanki styka­jące się w obrębie szyjki zęba, a więc: dziąsło, ozębna, okostna i kość wyrostka zębodołowego, a także cement korzeniowy (kostniwo), pomimo iż jest tkanką zęba. Destrukcja tych tkanek doprowadza do znacznej utraty uzębienia. Przebieg chorób przyzębia nie jest tak prosty i jednoznaczny jak dotychczas sądzono. Dominujący model choroby przyzębia, to znaczy progresja zapale­nia dziąseł do zapalenia przyzębia, nie wytrzymał próby czasu w świetle nowych badań i obserwacji. Zapalenie dziąseł często, lecz nie zawsze, przechodzi w zapalenie przyzębia. Uważa się, że przebieg zapalenia przyzębia nie jest równomierny w czasie i w poszczególnych oko­licach uzębienia.

W obrazie klinicznym zapalenia przyzębia obserwuje się utratę przyczepu [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy