Metoda wytwarzania całkowitych protez ruchomych - CAD/CAM
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Metoda wytwarzania całkowitych protez ruchomych w oparciu o pełne komputerowe wspomaganie projektowania i produkcji (CAD/CAM).

STRESZCZENIE: Włączenie komputerowo wspomaganego projektowania/produkcji (CAD/CAM) w proces sporządzania protez całkowitych przynosi kilka korzyści, zapewniając lepszą przewidywalność pożądanych wyników i dużą dokładność dopasowania protezy, głównie dlatego, że frezowanie wstępnie spolimeryzowanej żywicy akrylowej eliminuje kurczenie się akrylowej płyty protezy. Dochodzi również do zmniejszenia porowatości w porównaniu z protezą obrabianą konwencjonalnie, a co za tym idzie – zmniejsza się retencja Candida albicans na płycie protezy. Opisany przebieg prac przy wytwarzaniu protezy całkowitej przedstawia proces produkcji protezy bez użycia wosku, łączący szybkie prototypowanie (rapid prototyping, RP) i szybką obróbkę. W prezentowanej metodzie relację szczękowo-żuchwową (maxillomandibular relation, MMR) oraz idealne ustawienie zębów osiąga się przy użyciu wzorników zwarciowych i przymiarki protezy próbnej wykonanej za pomocą RP. Aby uzyskać ostateczną protezę, płytę protezy i podstawne powierzchnie konwencjonalnych zębów protezy szlifowano zgodnie z indywidualną sytuacją kliniczną. Z tyłu zęby zostały dopasowane i wklejone we wgłębienia wyfrezowane w wyszlifowanej płycie protezy.

Od czasu wprowadzenia komputerowo wspomaganego projektowania/produkcji (CAD/CAM) w stomatologii zaszły istotne zmiany; pojawiło się wiele artykułów opisujących zastosowanie tej metody przy produkcji protez stałych, nieliczne są natomiast doniesienia kliniczne dotyczące całego toku pracy w CAD/CAM przy wytwarzaniu całkowitych protez ruchomych. Dostępnych jest już kilka rodzajów urządzeń wykorzystywanych przy wykonywaniu protez ruchomych, w tym aparatura do frezowania i szybkiego prototypowania, ale nadal można napotkać pewne ograniczenia i wady, takie jak wyzwania związane z wykonaniem wycisku, ustalaniem pionowego wymiaru zwarcia (OVD), transferem relacji szczękowo-żuchwowej (MMR) oraz niemożnością wyznaczenia płaszczyzny zwarciowej żuchwy, a także zwiększone koszty materiałowe i koszty prac [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy