Metody postępowania w fazie retencyjnej leczenia ortodontycznego
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Metody postępowania w fazie retencyjnej leczenia ortodontycznego – przegląd piśmiennictwa i obserwacje własne

Streszczenie:

Wstęp: Nawrót wady po leczeniu ortodontycznym jest„ciemną stroną”życia każdego ortodonty, a konieczność stawiania mu czoła – jego chlebem i solą. Jak w każdej dziedzinie życia łatwiej jest odnosić sukcesy, aktywnie przeciwdziałając niepożądanym zjawiskom, niż ignorować je jako„nieuniknione”, pozostawiając efekty naszej pracy ślepemu losowi, tym bardziej że etiologia wznowy jest wieloczynnikowa.
Cel pracy: Celem pracy były zatem porównanie opisywanych w piśmiennictwie i stosowanych we własnej praktyce metod postępowania w fazie retencyjnej leczenia ortodontycznego oraz ocena ich skuteczności klinicznej. Artykuł powstał z nadzieją, że jego lektura pomoże czytelnikom w podejmowaniu właściwych decyzji celem poprawy wyników leczenia retencyjnego.
Materiał i metoda: Dokonano przeglądu piśmiennictwa dotyczącego metod leczenia retencyjnego oraz ich skuteczności. Źródło literatury stanowiły internetowe bazy danych PUBMED i MEDLINE oraz artykuły z dostępnych czasopism wyszukiwane ręcznie. Na podstawie publikacji oraz obserwacji własnych analizowano czynniki ryzyka nawrotu wady zgryzu i metody przeciwdziałania wznowie, a także porównano skuteczność poszczególnych metod prowadzenia leczenia retencyjnego. 
Wnioski: 1. Zjawisko nawrotu wady, mimo zdobytej dotychczas wiedzy, należy uznać wciąż za nieprzewidywalne i często nieuniknione. 2. Nie istnieje„złoty środek” w postaci idealnej metody postępowania w fazie retencyjnej leczenia ortodontycznego. Na ortodoncie ciąży obowiązek planowania leczenia w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszą stabilność wyniku, o czym decydują kształt i wielkość łuku zębowego, w tym szerokość międzykłowa oraz pozycja dolnych zębów siecznych. Ważne jest jednak, że niezależnie od najwyższej staranności prowadzenia terapii oraz jej wyniku, istnieją czynniki, które nieu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.