Zaburzenia mięśni układu ruchowego narządu żucia
Spośród zabiegów fizjoterapeutycznych zaleca się te indywidualnie dobrane z zakresu medycyny fizykalnej i technik manualnych, tj.: kinezyterapię, laseroterapię, terapię światłem, krioterapię, magnetoledoterapię, przezskórną elektryczną stymulację nerwów (TENS) (16). Zaleca się stosowanie masażu dwa razy w tygodniu w cyklu 8-10 terapii, dobór siły powinien być dostosowany do specyfiki danego pacjenta (17, 18). Metodą wspomagającą proces zdrowienia cieszącą się ostatnio dużą popularnością jest kinesiotaping – taśmowanie dynamiczne (19). Zastosowanie taśmowania dynamicznego przynosi ulgę w bólowych postaciach zaburzeń i wspomaga zwiększenie zakresów ruchów żuchwy.
1-3-tygodniowe leczenie powinno zniwelować objawy, a jeśli pacjent nie wskazuje na poprawę, należy powtórzyć badanie i przeanalizować postawioną wcześniej diagnozę.
Miospazm to nagły, kilkuminutowy, toniczny skurcz mięśnia przypominający skurcz mięśni łydki wraz z odczuwalną sztywnością mięśnia. To rzadko spotykane zaburzenie. Spowodowane może być zaburzeniami gospodarki elektrolitowej, nadmierną eksploatacją mięśnia i jego zmęczeniem lub stanami zapalnymi w sąsiednich strukturach, np. zapaleniem ucha. Jednostka raczej nie powoduje trudności w rozpoznaniu ze względu na ostry, całkowity skurcz danego mięśnia, co klinicznie manifestuje się jako ostre zaburzenie zwarcia, znaczne napięcie mięśni oraz bardzo utrudnione ruchy żuchwy. Pacjent może mieć problem z zamknięciem ust lub z ich otwarciem lub manifestować boczne przesunięcie żuchwy w zależności od mięśnia ulegającego skurczowi. Tu występuje znaczny ból w spoczynku oraz bolesność podczas badania palpacyjnego. Pacjent może uskarżać się, że odczuwa inny zgryz, że zęby nie pasują do siebie.
Leczenie ma na celu usunięcie przyczyny oraz rozciągnięcie skurczonego [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!