Dr n. o zdr. Monika Tysiąc-Miśta: Balans w życiu drogą do spełnienia
Jak zdaniem Pani Doktor należy dbać o higienę pracy, będąc przedstawicielem medycznej grupy zawodowej?
Ostatnio miałam przyjemność zostać współautorką publikacji dotyczącej psychologii zdrowia. W rozdziale poświęconym wypaleniu zawodowemu piszę, że edukacja dotycząca stresu w miejscu pracy i zasad profilaktyki wypalenia zawodowego powinna zaczynać się w czasie studiów, a lekarze dentyści świadomi zagrożeń powinni mieć nawyk dbania o swoje zdrowie psychiczne, co zapewni im długie życie w zdrowiu. Zalecenia profilaktyczne obejmują zmianę wzorców pracy (np. zrównoważenie pracy i życia osobistego, zmniejszenie czasu spędzanego w pracy czy zmianę miejsca jej wykonywania), rozwijanie umiejętności radzenia sobie w stresujących okolicznościach, uzyskanie wsparcia społecznego (rodziny i współpracowników), wykorzystanie strategii relaksacyjnych i poprawiających samozrozumienie, poprawę zdrowia fizycznego poprzez lepszy sen i odżywianie, a także ćwiczenia fizyczne. A w przypadku, gdy nie potrafi my sobie samodzielnie poradzić, powinniśmy poprosić o specjalistyczną pomoc i wsparcie ze strony psychologa lub psychoterapeuty.
Przeczytaj inne WYWIADY publikowane na łamach "TPS - Twojego Przeglądu Stomatologicznego".
Będąc specjalistą w dziedzinie stomatologii zachowawczej z endodoncją, równocześnie realizuje Pani Doktor od dłuższego czasu kształcenie w obszarze medycyny estetycznej? Jak można połączyć te dwie specjalności w celu uzyskania satysfakcji i spełnienia oczekiwań pacjentów?
Od kiedy zaczęłam swoją pracę zawodową, jednym z moich głównych zainteresowań była poprawa estetyki uśmiechu. Możemy ją uzyskać zarówno dzięki pracom protetycznym, jak i mniej inwazyjnym zabiegom z wykorzystaniem materiałów kompozytowych. W [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!