Nagłe zatrzymanie krążenia u dzieci i niemowląt
W bieżącym numerze omówimy postępowanie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK) u dzieci i niemowląt.
W praktyce gabinetu stomatologicznego NZK u pacjenta pediatrycznego występuje niezmiernie rzadko. Niezbędne jest jednak posiadanie przez personel wiedzy z zakresu resuscytacji dzieci. NZK u dzieci budzi bardzo silne emocje, nawet wśród personelu medycznego. Sytuacja ta często prowadzi do paniki, poczucia bezradności i biernej obserwacji wydarzeń. Bardzo często świadkowie zdarzenia nie podejmują RKO u dzieci z obawy, że ich niewiedza w tej dziedzinie może jedynie zaszkodzić. Taka postawa jest niedopuszczalna i nie może być usprawiedliwiana niewiedzą.
W sytuacji gdy świadek zdarzenia nie zna zasad resuscytacji u dzieci, powinien podjąć działania w taki sam sposób jak u osoby dorosłej. Ponadto zaleca się, aby ratownik, który nie zna zasad RKO, korzystał z pomocy dyspozytora medycznego. Telefoniczny instruktaż może pomóc w przełamaniu oporów i podjęciu działania, nawet jeżeli nie będzie ono optymalne.
Przeczytaj wszystkie artykuły z wybranej kategorii TUTAJ
NZK u dzieci
NZK u dzieci występuje zdecydowanie rzadziej niż u dorosłych. Różnice w sposobie prowadzenia resuscytacji u dzieci wynikają z odmiennych przyczyn NZK i ich budowy ciała. U osób dorosłych do zatrzymania krążenia dochodzi z reguły w wyniku zaburzeń rytmu serca, w następstwie jego niedokrwienia. U dzieci większość NZK pojawia się wtórnie do niewydolności układu oddechowego i zatrzymania oddechu. W takiej [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!