Najczęstsze miejscowe powikłania podczas ekstrakcji zębów – przyczyny, diagnostyka, postępowanie wg nowych schematów. Przykłady kliniczne
Uszkodzenia sąsiednich struktur
W czasie ekstrakcji zębów może dojść także do uszkodzenia lub podrażnienia nerwów (głównie nerwu: językowego, zębodołowego dolnego, bródkowego, nosowo-podniebiennego). Prowadzi to do czasowej bądź trwałej niedoczulicy w obrębie skóry i błony śluzowej. Wiąże się to z dużym dyskomfortem dla pacjenta w życiu codziennym. W takim przypadku należy jak najszybciej zastosować suplementację witaminami z grupy B oraz laserową biostymulację.
Uszkodzenie zęba przeciwstawnego
Powikłanie to występuje podczas zbyt gwałtownego ruchu wyjmowania zęba z zębodołu. W zależności od stopnia uszkodzenia zęba należy przeprowadzić odpowiednie leczenie zachowawcze lub protetyczne uszkodzonego zęba.
Niezamierzone zwichnięcie lub usunięcie zęba sąsiedniego bądź zawiązka zęba
Dochodzi do niego najczęściej podczas nieumiejętnego posługiwania się dźwignią lub źle dobranego rozmiaru dziobów kleszczy. Ząb należy replantować, unieruchomić i poddawać okresowej obserwacji. Zawiązek zęba należy umieścić w jego loży, zszyć i obserwować.
Opisy przypadków
Przypadek 1
Do Poradni Chirurgii Stomatologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego został skierowany mężczyzna w wieku 57 lat w celu zamknięcia połączenia ustno-zatokowego, do którego doszło dzień wcześniej w wyniku ekstrakcji zęba 27 (fot. 1).
Pacjent cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów, przyjmuje Metotreksat. Wykonano RTG pantomograficzne, które uwidoczniło ubytek w dolnej ścianie zachyłka zębodołowego zatoki szczękowej [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!