Najczęstsze miejscowe powikłania podczas ekstrakcji zębów – przyczyny, diagnostyka, postępowanie wg nowych schematów. Przykłady kliniczne
Przypadek 3
Pacjent (lat 24) zgłosił się z powodu silnych dolegliwości bólowych i obrzęku policzka w okolicy zęba 46, trwających od dwóch dni. W badaniu wewnątrzustnym widoczny był rozlegle zniszczony próchnicowo ząb 46, bolesny na opuk w badaniu palpacyjnym. Pacjenta skierowano na RTG OPG (fot. 10), które wykazało rozległą zmianę przyszczytową tkanek OKW korzenia dystalnego zęba 46. W wywiadzie ogólnym brak przeciwwskazań do wykonania zabiegu ekstrakcji zęba 46.
W znieczuleniu nasiękowym i przewodowym do otworu żuchwy 4-proc. artykainą usunięto ząb 46 metodą dłutowania wewnątrzzębodołowego. W trakcie usuwania doszło do odłamania wierzchołka korzenia dystalnego zęba 46. Wykonano RTG przylegające, które uwidoczniło fragment korzenia w świetle zmiany okołowierzchołkowej (fot. 11). Z cięcia kątowego w okolicy 45-46 odpreparowano płat błony śluzowej wraz z okostną, zniesiono przedsionkową blaszkę kostną i usunięto w całości pozostawiony wierzchołek korzenia dystalnego. Zębodół wyłyżeczkowano, ranę obficie przepłukano 0,9-proc. roztworem NaCl. Ranę poekstrakcyjną zaopatrzono Spongostanem i zszyto. Zlecono antybiotykoterapię i leki przeciwbólowe.
W badaniu kontrolnym po tygodniu stwierdzono stan miejscowy dobry, rana w trakcie prawidłowego gojenia. W znieczuleniu powierzchniowym usunięto szwy.
Przypadek 4
Pacjent (lat 20) zgłosił się z powodu narastających dolegliwości bólowych zęba 38. W badaniu klinicznym ząb 38 zakwalifikowano do usunięcia. W znieczuleniu nasiękowym i przewodowym do otworu żuchwy 4-proc. artykainą rozpoczęto usuwanie zęba 38 metodą dłutowania wewnątrzzębodołowego. W trakcie wyważania przy użyciu [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!