Niechirurgiczne leczenie zaawansowanego zgryzu otwartego przedniego i bocznego ze współistniejącym wrodzonym brakiem zębów. Opis przypadku na podstawie 4-letnich obserwacji
Dobór leczenia
Możliwości leczenia obejmowały: leczenie ortopedyczne z następowym leczeniem ortodontycznym, samo leczenie ortodontyczne lub leczenie ortodontyczne w połączeniu z chirurgią ortognatyczną. Ponadto możliwe było zamknięcie luk w miejscu brakujących zębów albo otwarcie przestrzeni pod umieszczenie implantów zębowych lub zębów przeszczepionych.
Szczególnie obszernie omówiono z pacjentką i jej rodzicami opcję chirurgii ortognatycznej, ustalono bowiem, że w ten sposób można uzyskać korekcję nieprawidłowości szkieletowych, pożądaną zmianę estetyki twarzy i uzębienia oraz idealną okluzję. Aby móc przeprowadzić taki zabieg, należałoby odczekać do zakończenia procesu wzrastania, ale rodzice nie mieli zastrzeżeń do estetyki twarzy, wobec czego zadecydowano o podjęciu leczenia niechirurgicznego.
Ponieważ pacjentka zgłosiła się do przychodni ortodontycznej w wieku 10 lat, będąc już w okresie przedpokwitaniowego skoku wzrostowego, wybrano dwuetapowy plan leczenia. Pierwszy etap obejmował szybką ekspansję szczęki za pomocą akrylowego ekspandera z zastosowaniem procy bródkowej z siłą 500 g po każdej stronie oraz ekstrakcję zębów dotkniętych ankylozą.
W drugim etapie leczenia wykorzystano procę bródkową z haczykami pionowymi (sky hooks), aby uzyskać przesunięcie doprzednie zębów odcinka tylnego szczęki i zamknięcie luk w odcinku przednim. Przy zastosowaniu tego rodzaju mechaniki możliwe było zastosowanie tymczasowego zakotwienia, jednak pacjentka i jej rodzice nie zgodzili się na żadną formę interwencji chirurgicznej.
Zęby zostały wyrównane przy użyciu łuków ze stali nierdzewnej dogiętych w taki sposób, by uzyskać kompensację zębów przednich. Następnie założono [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!