Nowe techniki i narzędzia do wykonywania wypełnień klasy II – przypadek kliniczny z wykorzystaniem Palodent V3 i SDR
Poniższy przypadek kliniczny demonstruje techniki i w mniejszym stopniu materiały w celu ilustracji modus operandi autorów. Podchodzą oni ambitnie do zagadnienia efektywnych, w kontekście długoterminowych obserwacji, ale prostych do wykonania wypełnień w trudnych ubytkach w zębach bocznych. Konkretnie chodzi o ich praktyczne doświadczenia związane z osiąganiem i utrzymaniem szczelności brzeżnej, która wpływa na trwałość wypełnień w dłuższej perspektywie. Dodatkowo zostanie opisana efektywna technika symultanicznej odbudowy punktów stycznych w zębach 46 (OD) i 47 (MO), która może okazać się łatwiejsza niż należałoby się spodziewać, dzięki użyciu odpowiednich materiałów i technik.
Pacjent w wieku 32 lat zgłosił się z powodu obecności tymczasowego wypełnienia oraz nieprawidłowego wypełnienia kompozytowego w zębach 46 (OD) i 47 (MO). Badanie radiologiczne potwierdziło obecność próchnicy wtórnej. Zdecydowano się zastosować system formówek anatomicznych Palodent V3, które umożliwiają symultaniczną odbudowę punktów stycznych w dwóch wypełnieniach dzięki zintegrowanemu pozycjonowaniu klina z pierścieniem. Ubytek wypełniono kompozytami SDR Smart Dentin Replacement oraz Ceram.X kolor A2 firmy Dentsply.
Ubytki opracowano zgodnie z zasadami stomatologii minimalnie inwazyjnej. Stare wypełnienie usunięto wiertłem w kształcie kuleczki założonym na turbinę, natomiast zainfekowaną zębinę opracowano wiertłem przy użyciu kątnic. Należy zwrócić szczególną uwagę na czynność delikatnego usuwania mechanicznego zębiny, która jest twarda i nie poddaje się ręcznemu opracowaniu ekskawatorem. Do usunięcia wadliwego wypełnienia wykorzystano wiertło z nasypem diamentowym, natomiast do eliminacji tkanki zębinowej zmienionej próchnicowo oraz zainfekowanej zębiny użyto wiertła z węglików spiekanych. Pracowano w zębinie, wykorzystując tylko lekką siłę nacisku na narzędzia obrotowe.
[...]