Nowe techniki w wykonywaniu dostępu endodontycznego - Strona 3 z 4 - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Nowe techniki w wykonywaniu dostępu endodontycznego

W tym przypadku zadecydowano o wykonaniu zawężonego dostępu endodontycznego (NEC) w celu oszczędności tkanek zęba i minimalizacji ryzyka uszkodzenia mechanicznego zęba ze względu na planowaną odbudowę bezpośrednią zęba kompozytem jedynie w obrębie ubytku endodontycznego.

W znieczuleniu nasiękowym w osłonie koferdamu i w powiększeniu mikroskopu zabiegowego Zeiss OPMI Pico wykonano zawężony dostęp endodontyczny (NEC), usunięto masy martwicze z komory i zachyłków anatomicznych przy użyciu wierteł Munce’a (CJM Engineering) i narzędzi ultradźwiękowych (EMS), uzyskano dostęp do 2 kanałów – policzkowego i podniebiennego. Kanały opracowano chemomechanicznie narzędziami C-Pilot (VDW) do rozmiaru 15, określono endometrycznie długości robocze (iPex II, NSK), a ostatecznie opracowano narzędziami rotacyjnymi ProTaper do rozmiaru F1 (20/07), przy stałej irygacji NaOCl 5,25% i aktywacji sonicznej (Endoactivator) (ryc. 3d-e). W finalnym protokole irygacji wykorzystano NaOCl 5,25% z aktywacją soniczną i 40-proc. roztworem kwasu cytrynowego. System kanałowy wypełniono metodą pionowej termicznej kondensacji gutaperki wraz z uszczelniaczem AH+ (ryc. 3f-g).

Wykonano zdjęcie radiologiczne wewnątrzustne, na którym stwierdzono homogenne wypełnienie kanałów sięgające okolicy wierzchołków radiologicznych (ryc. 3h).

Ubytek endodontyczny zamknięto materiałem kompozytowym (Gradia), a ząb pozostawiono do obserwacji i kontroli radiologicznej. Pacjenta skierowano na kontynuację leczenia.

Przypadek 4

Pacjent, lat 36, zgłosił się do lekarza endodonty z powodu dolegliwości bólowych zlokalizowanych w żuchwie po stronie lewej. W badaniu klinicznym stwierdzono w zębie 36 rozległe wypełni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.