Nowoczesna stomatologia rekonstrukcyjna oparta na zasadach adhezji
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Nowoczesna stomatologia rekonstrukcyjna oparta na zasadach adhezji

Title: Modern reconstructive dentistry based on the principles of adhesion
Streszczenie: Artykuł prezentuje analizę mechanizmów adhezyjnych wykorzystywanych w nowoczesnej stomatologii rekonstrukcyjnej. Stosowane w praktyce klinicznej zasady przemawiają w sposób jednoznaczny za stosowaniem zachowawczych metod minimalnie inwazyjnej stomatologii rekonstrukcyjnej, której głównym założeniem jest ochrona zdrowych tkanek zęba.
Słowa kluczowe: adhezja, materiały kompozytowe
Summary: The article presents an analysis of adhesive mechanisms used in modern reconstructive dentistry. The principles used in clinical practice clearly indicate the use of conservative methods of minimally invasive reconstructive dentistry, whose main premise is to protect healthy tooth tissues.
Keywords: adhesion, composite materials

Nowoczesna stomatologia rozwija się dzięki adhezji, umożliwiając zastosowanie w praktyce klinicznej metod minimalnie inwazyjnych. Podstawowym założeniem takiej filozofii leczenia jest ochrona pozostałych zdrowych tkanek zęba. Jest to niewątpliwie związane z możliwością zastosowania materiałów łączonych adhezyjnie, których przezierność zbliżona do naturalnych tkanek zęba otwiera nowe horyzonty terapii. W praktyce oznacza to możliwość zastosowania łączonej adhezyjnie rekonstrukcji, która wiernie naśladuje utracone tkanki zęba. Ponadto niezbędnym warunkiem nowoczesnego leczenia rekonstrukcyjnego jest adhezyjne, trwałe zespolenie tkanek zęba z materiałem odtwórczym. Tak wykonane rekonstrukcje mają doskonałe perspektywy długoczasowe. Wartością dodaną jest możliwość wykonania rekonstrukcji zespolonej z pozostałymi tkankami zęba, które odtwarzają biomechaniczne właściwości wykonanej, zbliżone do wzorca referencyjnego, jakim jest nienaruszony ząb.

Molekularne przyciąganie, które występuje pomiędzy powierzchniami ciał będących w kontakcie, to adhezja (1). Powstaje ona w związku z tworzeniem się połączenia adhezyjnego, które wiąże ze sobą substraty, określane w literaturze jako adherenty. [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy