Obliteracja kanałów korzeniowych – wyzwanie rzucone endodoncji

Wyszukaj w serwisie

Obliteracja kanałów korzeniowych – wyzwanie rzucone współczesnej endodoncji

Leczenie zębów z częściową obliteracją kanałów wymaga od operatora więcej precyzji i cierpliwości, jednak gdy mamy pozostawione światło kanału, zazwyczaj wystarczają zwyczajowo stosowane metody i instrumentarium endodontyczne. Polecane jest pracowanie pilnikami K w rozmiarze 8 lub 10. Pilniki o mniejszej średnicy nie są zalecane ze względu na ich małą wytrzymałość i duże ryzyko złamania narzędzia w przewężonym kanale. Należy pracować ostrożnie, z dużą ilością płynów do płukania kanałów korzeniowych. Istotne jest również przemyślane stosowanie narzędzi maszynowych, gdyż istnieje zwiększone ryzyko powstania perforacji (via falsa) (8, 10). Polecaną do opracowywania, m.in. kanałów częściowo zobliterowanych, jest technika zrównoważonej siły (ang. balanced forces). Wymaga zastosowania specjalnych giętkich pilniczków o zmodyfikowanych, nietnących końcach. Narzędzia wprowadza się do kanału do wyczucia oporu i obraca o 90° zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Następnie pilniczek obraca się o 360° w stronę przeciwną, wykonując nacisk z taką siłą, aby narzędzie nie wysunęło się z kanału. Ruchy te są powtarzane tak, aby narzędzie osiągnęło długość roboczą, a jednocześnie nie zaklinowało się w świetle kanału.

Znacznie więcej komplikacji wiąże się z leczeniem kanałów całkowicie zobliterowanych. Wśród metod i środków, którymi dysponuje współczesna endodoncja, brak wciąż metody niezawodnej i o szerokim zastosowaniu. Do udrożnienia kanałów polecane są aplikowane za pomocą silnego, ciągłego strumienia 40-proc. kwas cytrynowy lub 10-proc. roztwór EDTA. Autorzy przekonują o bezpieczeństwie stosowania tej techniki ze względu na znacznie mniejsze ryzyko wytworzenia via falsa niż w przypadku mechanicznego czy ultradźwiękowego opracowywaniu kanałów oraz brak negatywnego wpływu na tkanki okołowierzchołkowe. Metoda ta okazała się skuteczna w przypadku obliteracji na niewielkiej długości (badaczom udało się udroż...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.