E-recepty obowiązkowe od 8 stycznia 2020 roku - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Obowiązkowe elektroniczne recepty (8 stycznia)

8 stycznia 2020 roku wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej; papierowe recepty będą wydawane w określonych przypadkach.

Dotyczy to: recept w ramach tzw. importu docelowego, recept dla osób o nieustalonej tożsamości, recept transgranicznych (do końca 2020 r.), recept pro auctore (dla siebie) i pro familiae (dla rodziny) (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej), braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią systemu lub systemu gabinetowego czy brakiem dostępu do Internetu.

Ministerstwo Zdrowia akcentuje, że e-recepta to korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla systemu. Korzyści z e-recepty dla pacjenta to nie tylko wygoda i czytelność wystawionego dokumentu, ale także możliwość wykupienia każdego leku w innej aptece bez konieczności sporządzania odpisu i bez utraty refundacji. Pełną funkcjonalność e-recepta daje posiadaczom Internetowego Konta Pacjenta (IKP), które jest dostępne pod adresem pacjent.gov.pl. Dzięki IKP zyskuje się dostęp m.in. do historii wszystkich wystawionych e-recept. Informacje z Internetowego Konta Pacjenta można udostępniać bliskiej osobie lub lekarzowi. Elektroniczna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. Pozwala oszczędzać czas, bo lekarz może ją wystawić na cały rok – pacjent wykupuje ją, gdy skończy mu się partia leków. E-recepta jest czytelna, nie można jej zniszczyć ani zgubić. E-receptę można wysłać SMS-em do bliskiej osoby, by ta ją wykupiła – wystarczy podać [...]

Ten materiał dostępny jest dla zalogowanych użytkowników.
Załóż konto i dołącz do grona użytkowników naszego portalu!
Chcesz mieć dostęp do wszystkich materiałów na portalu?
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy