Ocena opłacalności inwestycji w specjalistyczny sprzęt endodontyczny w podmiocie leczniczym finansowanym w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia
Każdy podmiot leczniczy lub indywidualna praktyka stomatologiczna samodzielnie wycenia zabiegi, których leczenia nie refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia, w zależności od zastosowanych technik oraz materiałów. W przypadku leczenia zębów refundowanych przez NFZ ceny zabiegu są narzucone przez płatnika.
Biorąc pod uwagę stale rozwijającą się technologię oraz fakt, iż lekarz jest zobligowany do stałego poszerzania swojej wiedzy oraz umiejętności, a także do prowadzenia działalności leczniczej zgodnie z najnowszą wiedzą, zasadne jest dokonanie oceny, czy refundacja proponowana przez NFZ pokrywa faktyczne koszty leczenia endodontycznego.
Celem pracy była ocena kosztów leczenia kanałowego metodami ręczną oraz maszynową i – co za tym idzie – rentowności inwestycji w nowoczesny sprzęt endodontyczny w dużym podmiocie leczniczym finansowanym w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Metoda
W celu wyliczenia kosztów leczenia kanałowego posłużono się analizą finansową wykonaną w ramach podsumowania 2012 roku przez jeden z krakowskich podmiotów leczniczych, w którym prężnie działała poradnia stomatologiczna mająca umowę refundacyjną z NFZ.
W poradni tej pracowało trzynastu lekarzy, cztery higienistki oraz dwie asystentki stomatologiczne. Poradnia Stomatologii Zachowawczej dysponowała pięcioma unitami stomatologicznymi, wykonywała zabiegi w zakresie profilaktyki, stomatologii zachowawczej z endodoncją, protetyki oraz stomatologii dziecięcej. Usługi stomatologiczne były świadczone w ramach kontraktu z NFZ oraz odpłatnie – jako usługi komercyjne.
Aby móc odpowiedzieć na pytanie, czy i na ile wprowadzenie nowej techniki [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!