Ocena współpracy lekarzy i techników w ortodoncji - dentalmaster.pl

Ocena współpracy lekarzy i techników w ortodoncji

TITLE: Assessment of cooperation between doctors and technicians in orthodontics
STRESZCZENIE: Celem pracy była ocena współpracy lekarzy i techników zajmujących się ortodoncją w zakresie precyzji pracy, dokumentacji i komunikacji na podstawie ankiety. Wyniki porównano z wynikami ankiety z 2010 roku.
SŁOWA KLUCZOWE: dokumentacja kliniczno-laboratoryjna, komunikacja, współpraca w ortodoncji, zespół ortodontyczny
SUMMARY: The aim of the study was to assess the cooperation of doctors and orthodontic technicians in terms of precision of work, documentation and communication based on the questionnaire. The results were compared with the results of the 2010 survey.
KEYWORDS: clinical and laboratory documentation, communication, cooperation in orthodontics, orthodontic team

Rozwój technologiczny i wprowadzanie nowoczesnych metod pracy w ortodoncji ułatwiają stosowanie wielu procedur leczniczych, ale nie zmniejszają potrzeby ścisłej kooperacji w obrębie zespołu ortodontycznego. „Na wynik leczenia w dużej mierze wpływa techniczne wykonanie zaprojektowanych konstrukcji. Zatem potrzebne są porozumienie oraz współpraca obydwu specjalistów w dziedzinie ortodoncji lekarza i technika” (1). W skład zespołu ortodontycznego wchodzą: lekarz, technik, higienistka i asystentka ortodontyczna (2).

Celem działań zespołu ortodontycznego powinno być uzyskanie właściwego i trwałego wyniku leczenia, którego podstawę stanowią: właściwa diagnoza, odpowiednie zaplanowanie procesu leczniczego, prawidłowe i precyzyjne wykonanie czynności klinicznych oraz laboratoryjnych. Powinny się one odbyć z zachowaniem bezpieczeństwa pacjenta i wszystkich pracowników zaangażowanych w proces leczenia. Skuteczność terapii ortodontycznej zależy od właściwej współpracy całego zespołu, a na lekarzu spoczywa odpowiedzialność za jej prze...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.