Ochrona personelu stomatologicznego przed zakażeniami i chorobami infekcyjnymi
Tylko odpowiedzialne i racjonalne przestrzeganie stosownych zasad bezpieczeństwa i higieny w codziennej pracy, stosownie do występujących zagrożeń, oraz prewencja wykorzystująca dobrodziejstwo szczepień ochronnych będą skuteczną ochroną personelu gabinetów stomatologicznych przed zakażeniami i chorobami infekcyjnymi.
Zgodnie z art. 207 Ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy to pracodawca (1) ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy i jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu współczesnych osiągnięć nauki i techniki, w tym też przez zapewnienie rozwoju spójnej polityki zapobiegającej wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, uwzględniającej zagadnienia techniczne, organizację pracy, warunki pracy, stosunki społeczne oraz wpływ czynników środowiska pracy (6).
Aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę zdrowia człowieka w procesie pracy, należy dążyć do eliminowania źródeł ryzyka zawodowego, a tam gdzie jest to niemożliwe, należy je oceniać i ograniczać do poziomu akceptowalnego. Pracodawca, chcąc skutecznie chronić zdrowie pracowników, musi najpierw poznać rozmiar ewentualnych zagrożeń występujących w środowisku pracy. Także pracownik musi być świadomy zagrożeń, które wiążą się z wykonywaną przez niego pracą (8).
Pracownicy placówek leczniczych, w tym również gabinetów stomatologicznych, narażeni są na oddziaływanie różnorodnych czynników wpływających negatywnie na ich zdrowie, które przy długotrwałej ekspozycji mogą prowadzić do powstania chorób zawodowych, w tym infekcyjnych, zakażeń oraz wypadków w pracy. Wśród szkodliwości gabinetu stomatologicznego wymienić należy między innymi narażenie na promieniowanie jonizujące i niejonizujące, gazy anestezyjne, [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!