Oddziaływanie pionowe i poprzeczne przerzutów podniebiennych

Wyszukaj w serwisie

Oddziaływanie pionowe i poprzeczne przerzutów podniebiennych u dorosłej pacjentki z wadą klasy III – opis przypadku

Streszczenie: Przerzut podniebienny należy do stałych aparatów wewnątrzustnych najczęściej stosowanych w ortodoncji w celu zapewnienia zakotwienia. Celem publikacji jest opisanie przypadku, w którym u dorosłej pacjentki z tendencją do klasy III, ze zwężeniem podniebienia i z obustronnym zgryzem krzyżowym tylnym zastosowano dwa przerzuty podniebienne w celu wywarcia wpływu na tork zarówno pierwszego, jak i drugiego zęba trzonowego. Dwa przerzuty podniebienne na pierwszym i drugim zębie trzonowym szczęki umożliwiają skuteczną kontrolę tylnych segmentów łuku zębowego i poprawę rotacji zębów trzonowych. Pozwalają one uzyskać nagryz pionowy zamiast go utracić, jak to bywa w przypadku posłużenia się innymi metodami, i uniknąć pogłębienia krzywej Wilsona, uzyskując bardziej stabilną okluzję bez potrzeby dodatkowego zakotwienia kostnego.

Słowa kluczowe: łuk podniebienny, klasa III

Przerzut podniebienny bywa jednym z najczęściej stosowanych wewnątrzustnych pomocniczych urządzeń stacjonarnych, stosowanych w ortodoncji w celu zapewnienia zakotwienia. Jeżeli jest założony pasywnie, zapewnia kontrolę w trzech wymiarach, pomaga utrzymać poprzeczny wymiar segmentu tylnego podczas leczenia i utrzymuje przestrzeń podczas przemieszczania segmentów bocznych, a jeśli jest aktywny, może powodować rotację i wyprostowanie zębów trzonowych [1]. Zadaniem przerzutu podniebiennego jest uniknięcie dopoliczkowego lub dopodniebiennego wychylenia zębów trzonowych podczas działania siły intruzyjnej na zęby sieczne; utrzymuje on zęby trzonowe we właściwej pozycji i zapewnia efekt równomiernego rozkładu sił podczas przemieszczania segmentów bocznych. W odróżnieniu od innych urządzeń do korekcji nadmiernego wyrzynania się zębów trzonowych szczęki (jak m.in. wyciąg zewnątrzustny, proca bródkowa) przerzut podniebienny jest aparatem stały...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.