Co z odpadami medycznymi?
Placówki medyczne mają poważny problem z odpadami, gdyż firmy transportujące kwalifikują wszystkie odpady medyczne jako wysoce zakaźne, a niektóre firmy zaprzestają ich odbierania. Powodem takiego stanowiska firm odbierających odpady jest pismo Departamentu Zdrowia Publicznego i Rodziny MZ z 19 lutego 20202 r. [znak ZPŚ.643.6.20] zawierające opinię, że cechy wirusa SARS-CoV-2 klasyfikują go do materiałów zakaźnych kategorii A zgodnie z przepisami umowy ADR.
Skutki zakwalifikowania odpadu do kategorii A dla placówki medycznej to:
- konieczność podwójnego pakowania, w tym sztywnych pojemników zewnętrznych – koszty i problem logistyczno-organizacyjny,
- konieczność usuwania odpadów z miejsca wytwarzania najpóźniej do 24 h (odbiór odpadów co 24 h – uzasadnienie prawne tego wymogu jest w NIL analizowane).
Tymczasem odpady „epidemiczne” zakwalifikowane zostały do kategorii A niezgodnie z ustaleniami ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control). Powinny być kwalifikowane do kategorii B (UN3291) – to zwykłe odpady medyczne zakaźne w czerwonych workach 180103.
Traktowanie wszystkich odpadów medycznych w wyżej opisany sposób jest organizacyjnie nie do udźwignięcia przez praktyki i podmioty lecznicze, a przy tym – jak się okazuje – nie znajduje potwierdzenia w klasyfikacji przyjętej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
źródło: nil.gov.pl
Marzena Pytlarz [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!