Michał Wieczorek oraz Tomasz Lemm: Omdlenie, drgawki, anafilaksja…czyli pierwsza pomoc w gabinecie stomatologicznym
Czy warto okresowo brać udział kursach i szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy, czy raczej należy sięgnąć do wiedzy podręcznikowej?
Stres sytuacyjny, który pojawia się w chwili wystąpienia stanu nagłego u pacjenta, powoduje, że jesteśmy w stanie właściwie zareagować jedynie, jeżeli mamy wypracowane na drodze ćwiczeń manualnych właściwe odruchy, umiejętności postępowania, w myśl zasady, że jeżeli czegoś nie robiłeś, to tego nie potrafisz. Dlatego prócz wiedzy teoretycznej personel musi posiadać określone umiejętności praktyczne, ich nabycie możliwe jest tylko dzięki ćwiczeniom. Lekarze stomatolodzy i asystenci stomatologiczni powinni systematycznie uczestniczyć w kursach z pierwszej pomocy, albowiem tylko to jest gwarantem właściwego i bezpiecznego postępowania z pacjentem w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
W zeszłym roku wspólnymi siłami wydaliśmy film instruktażowy z zakresu pierwszej pomocy w gabinecie stomatologicznym. Produkt zyskał bardzo duże uznanie lekarzy, zdobywając nagrodę Grand Prix Cede 2013. Dlaczego z Waszego punktu widzenia jest to produkt wartościowy i niezbędny w gabinecie stomatologicznym?
Materiał stanowi proste, użyteczne i czytelne kompendium wiadomości przydatnych w udzielaniu pierwszej pomocy w gabinecie stomatologicznym oraz opiece nad pacjentem w stanie nagłym. Choć oczywiście nie zastąpi ćwiczeń praktycznych, stanowi doskonałe przypomnienie i uzupełnienie wiedzy z tej dziedziny. Dodatek do filmu w postaci plakatu z instrukcją udzielania pomocy może również stanowić praktyczną wskazówkę postępowania w momencie wystąpienia stanu nagłego u pacjenta, pod warunkiem że będzie wisiał w widocznym miejscu.
Jak w praktyce wygląda obowiązek [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!