Omdlenie w gabinecie stomatologicznym
Omdlenie (łac. syncope) to przemijająca utrata przytomności spowodowana przejściową, uogólnioną hipoperfuzją (niedokrwieniem) mózgu, cechująca się szybkim początkiem, krótkim czasem trwania i samoistnym całkowitym ustąpieniem (1).
Omdlenia zdarzają się bardzo często, jednak niewiele z nich wymaga pilnej interwencji medycznej. Niewielu też pacjentów szuka pomocy medycznej po epizodzie krótkotrwałej utraty przytomności (1). Jednorazowe omdlenie lub epizod zasłabnięcia zdarza się u co najmniej 50% populacji przynajmniej raz w życiu (2). Pod względem częstości występowania na pierwszym miejscu plasują się omdlenia odruchowe występujące w najmłodszej grupie pacjentów. Drugie co do częstości są omdlenia w przebiegu chorób sercowo-naczyniowych. W następnej kolejności występują omdlenia ortostatyczne, w większości przypadków dotyczące osób starszych.
Klasyfikacja
Istnieje bardzo wiele klasyfikacji omdleń. Podział zaproponowany zgodnie z wytycznymi 2009 European Society of Cardiology przedstawia tab. 1. W grupie omdleń występujących na drodze odruchowej najczęściej występujące to: omdlenie wazowagalne, które jest wywoływane przez silne emocje (strach, ból,nieprzyjemny widok) lub dłuższe stanie (obciążenie ortostatyczne), oraz omdlenie sytuacyjne, występujące w ścisłym związku czasowym ze swoistym czynnikiem wywołującym, takim jak kaszel, mikcja, defekacja,obfity posiłek, wysiłek itp. Omdlenia ortostatyczne są najczęściej wywoływane przez pierwotną lub wtórną niewydolność autonomicznego układu nerwowego,przyjmowanie leków rozszerzających naczynia krwionośne oraz przez stany prowadzące do spadku objętości krwi (wymioty, biegunki). Do omdlenia ortostatycznego dochodzi w momencie zmiany pozycji ciała z leżącej na stojącą i braku możliwości szybkiej adaptacji układu krążenia.

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!