Opóźniony rozwój zębów 15 i 25 – przegląd piśmiennictwa i obserwacje własne
Do celów diagnostycznych zęby z zatrzymaną erupcją są klasyfikowane do trzech grup, określanych jako: zderzanie, pierwotna retencja oraz wtórna retencja [14].
Zderzanie jest zatrzymaniem rozwoju zęba spowodowanym klinicznie lub radiologicznie wykrywalną fizjologiczną barierą na drodze erupcji lub nietypową pozycją zęba. Pierwotna retencja jest definiowana jako zahamowanie wyrzynania prawidłowo ulokowanego i prawidłowo rozwijającego się zęba przed wyłonieniem się z dziąsła bez wykrywalnej bariery fizycznej na drodze erupcji, kiedy czas wyrzynania jest opóźniony o więcej niż dwa lata. Wtórna retencja odpowiada zatrzymaniu erupcji zęba po pokonaniu bariery dziąsła bez fizycznej bariery czy ektopowej pozycji zęba. Badania sugerują, że etiologią pierwotnej retencji jest defekt mieszka zębowego (Worth 1966) [14]. Jako przyczynę wtórnej retencji uznaje się ankylozę [14].
Sprawdź wszystkie produkty stomatologiczne dostępne w naszym sklepie internetowym
Opisy przypadków
Przedstawiono opis czterech przypadków pacjentów z opóźnionym rozwojem drugich zębów przedtrzonowych szczęki.
Pacjentka W.W., lat 13
Pacjentka zgłosiła się 1.03.2016 r. do gabinetu celem konsultacji ortodontycznej. Skierowano ją do wykonania zdjęcia ortopantomograficznego. Z analizy zdjęcia stwierdzono brak zawiązka zęba 25 oraz opóźniony rozwój zęba 15. Po konsultacji chirurgicznej zdecydowano o wykonaniu badania CBCT okolicy zęba 15 celem wykluczenia obecności torbieli zawiązkowej zęba 15. Po analizie tego badania opisano opóźniony rozwój korzenia zęba 15 i jego dopodniebienne nachylenie.
[...]
