Nie taki diabeł straszny… Ortodoncję można pokochać – cz. III
TITLE: Not as scary… Orthodontics can be loved – part III
SŁOWA KLUCZOWE: ortodoncja, protetyka, aparaty ortodontyczne
STRESZCZENIE: Artykuł jest wprowadzeniem do tematu techniki ortodontycznej. Prezentuje wady zgryzu oraz rozpoczyna temat napraw aparatów ortodontycznych.
KEY WORDS: orthodontics, prosthetic, braces
SUMMARY: The article is an introduction of the orthodontic techniques subject. It’s presenting malocclusion and begin the repair of orthodontic appliances topic.
Praca to wysiłek, lecz także mądrość i wytrwałość; nie chodzi tu o użycie brutalnej siły wobec materii, lecz o to, by wiedzieć, co się chce zrobić i dlaczego. (Eduardo Mendoza)
Diagnostyka Klasy Angle’a (diagnostyka okluzyjna)
Pierwszą diagnostykę, stosowaną do dzisiaj, opracował w 1899 r. Edward Hartley Angle. Usystematyzowaną klasyfikację nieprawidłowości zgryzu nazwał „kluczem” diagnostyki ortodontycznej. Angle założył, że pierwsze stałe trzonowce, zarówno w szczęce, jak i w żuchwie, wyrastają za ostatnimi trzonowcami mlecznymi (nie mają swoich odpowiedników w zębach mlecznych) i mają niezmienną pozycję w stosunku do podstawy kostnej. Angle wyodrębnił 4 rodzaje zwarcia (okluzji): idealne, normalne, dystalne i mezjalne.
Okluzja idealna to taka, w której występują wszystkie zęby stałe zarówno w szczęce, jak i żuchwie, zaś szczęki znajdują się w prawidłowym ułożeniu. „Zęby przednie i boczne górne oraz dolne powinny być ustawione w [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!