Ostry zespół wieńcowy - rozpoznanie, pierwsza pomoc, leczenie
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ostry zespół wieńcowy

SŁOWA KLUCZOWE: zespół wieńcowy, OZW, ostry zespół wieńcowy

STRESZCZENIE: Artykuł opisuje objawy OZW, zagrożenia z nim związane oraz etapy postępowania w przypadku wystąpienia OZW u pacjenta.

Bardzo ważne jest, aby w przypadku podejrzenia OZW nie opóźniać wezwania zespołu ratownictwa medycznego, który może przetransportować pacjenta bezpośrednio z miejsca zdarzenia do ośrodka kardiologii inwazyjnej.

Ostre zespoły wieńcowe (OZW) to grupa schorzeń cechująca się zmianami w krążeniu wieńcowym, polegających na ograniczeniu lub zniesieniu przepływu krwi przez naczynia wieńcowe. Najczęstszą przyczyną zmniejszenia lub zamknięcia światła naczynia jest zakrzep powstający w miejscu pęknięcia blaszki miażdżycowej. Według polskich danych opublikowanych w Ogólnopolskim Rejestrze Ostrych Zespołów Wieńcowych (PL-ACS) rocznie w polskich szpitalach jest leczonych 140 000 osób z rozpoznaniem OZW, z czego 60 000 z rozpoznaniem niestabilnej choroby wieńcowej (UA),30 000 z powodu NSTEMI i 50 000 z rozpoznaniem STEMI.

Istotą choroby niedokrwiennej serca jest sukcesywne zmniejszanie przepływu krwi przez naczynia wieńcowe, efektem czego jest niedotlenienie komórek mięśnia sercowego, które z reguły manifestuje się pod postacią bólu w klatce piersiowej. Każdy pacjent ze stabilną (przewlekłą) chorobą wieńcową ma pewne charakterystyczne dolegliwości. Ich nasilenie, czas trwania, okoliczności towarzyszące pojawieniu się i ustępowaniu bólu są dla niego typowe. Większość pacjentów potrafi sama rozpoznać epizod bólu w klatce piersiowej i zakwalifikować go jako przewlekły objaw choroby. Jeśli światło naczynia wieńcowego zostaje zamknięte w znacznym stopniu,dochodzi do nagłego i ostrego niedokrwienia, a objawy mu towarzyszące będą ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.