Pacjent endodontyczny interdyscyplinarnie – komunikacja z lekarzem kierującym i jak unikać błędów. Opis przypadku
Oto jak przebiegło leczenie endodontyczne zęba 25. Most jednobrzeżny został zdjęty (uznano, że jego utrzymanie przy konieczności ustalenia nowej rekonstrukcji protetycznej i istniejącej nieszczelności jest nieuzasadnione). Odnaleziono kanały korzeniowe, po wstępnej negocjacji narzędziami ręcznymi (koferdam uszczelniony masą silikonową typu light body ufiksowano na klamrze na zębie 26 i gumę przeprowadzono przez kilka zębów) i ustaleniu długości roboczej endometrem, opracowano je maszynowo (Reciproc R25, VDW). Na jednej wizycie płukano intensywnie roztworem 5,25-proc. podchlorynu sodu, aktywowanego ultradźwiękami (Irri, VDW), kwasem cytrynowym i wersenianem sodu, a następnie po uzyskaniu czystości wypełniono metodą termoplastycznej kondensacji wertykalnej gutaperką z niewielką ilością uszczelniacza (AH plus, Dentsply De Trey Maillefer; System B, Sybron Endo, Beefil VDW). Pozostawiono miejsce pod wkłady. Pacjentkę skierowano na leczenie protetyczne, z równoczesnym zaleceniem odbudowy zęba 25 (np. na standardowych wkładach z włókna szklanego). Równocześnie pacjentka miała zgłosić się powtórnie w celu rewizji leczenia endodontycznego w zębie 26.
Pacjentka pojawiła się po kilku miesiącach, aby rozpocząć rewizję w zębie 26. Równocześnie, pytana o plan protetyczny, powiedziała, że lekarz prowadzący zdecydował się zacementować na leczonym uprzednio zębie 25 starą rekonstrukcję.
Sprawdź inne produkty STOMATOLOGICZNE na dlaspecjalistow.pl
Pacjentkę poinformowano o konsekwencjach przeprowadzonego leczenia i powtórnie o konieczności właściwej rekonstrukcji zwarcia i rehabilitacji układu stomatognatycznego. Kobieta wyjaśniała, że lekarz prowadzący wytłumaczył jej, że nie ma konieczności wykonywania nowej pracy protetycznej.
Pacjentka była zdecydowana na rewizję [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!