Pasta do zębów może wspierać leczenie pacjentów
Reklama

Pasta do zębów może wspierać leczenie pacjentów. Jakiej najczęściej używają polscy dentyści?

Dobór pasty do zębów to, obok regularnego i prawidłowego szczotkowania, kluczowy element dbania o zdrowie jamy ustnej. Jak zatem dokonać właściwego wyboru? Wiemy przecież, że nie wszystkie pasty są takie same. Różnią się między sobą składem, konsystencją, smakiem i zapachem, a przede wszystkim składnikami czynnymi. Mogą one wspierać leczenie pacjentów ze stanem zapalnym dziąseł, nadwrażliwością bólową zębiny, akumulacją płytki nazębnej, próchnicą, halitozą czy przebarwieniami zewnętrznymi. Idealna pasta do zębów powinna być dobrze tolerowana przez pacjenta oraz przyjemna w użyciu, a także mieć szerokie spektrum działania, by jak najlepiej zaadresować mnogość problemów stomatologicznych i działać profilaktycznie. Czy jest to w ogóle możliwe? Jakiej pasty najczęściej używają dentyści w Polsce?

Prawidłowa higiena i odpowiednia pasta – klucz do zdrowego wyglądu jamy ustnej

Powszechnie uznaje się, że higiena jamy ustnej oparta na oczyszczaniu mechanicznym jest najskuteczniejszą metodą usuwania płytki nazębnej i utrzymywania zdrowia dziąseł. W praktyce jednak nie jest to wystarczające. Higiena jamy ustnej pacjentów nie jest optymalna – głównie z powodu nieprzestrzegania właściwej techniki i czasu szczotkowania. Płytka nazębna pozostaje na zębach po szczotkowaniu, potencjalnie wytwarzając chorobotwórcze kwasy i toksyny bakteryjne. To właśnie w tym przypadku właściwy dobór pasty do zębów odgrywa kluczową rolę. Klinicznie udowodniono, że stabilizowany fluorek cyny (SnF2) ma właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne oraz zapewnia dodatkowe korzyści dla zdrowia dziąseł poprzez poprawę kontroli płytki nazębnej – komentuje dr n. med. Beata Golan.

Stabilizowany fluorek cyny – wyjątkowa kontrola i skuteczność śródtytuł
Korzyści płynące ze stosowania fluorku cyny w pastach do zębów zostały dobrze udokumentowane w literaturze naukowej. Redukcja liczby bakterii obserwowana przy stosowaniu produktów na bazie fluorku cyny wynika z działania jonów cyny. Bakterie płytki nazębnej wytwarzają zewnątrzkomórkowe polisacharydy, które są odpowiedzialne za lepkość płytki nazębnej. Stabilizowany fluorek cyny zmniejsza wzrost bakterii, ich adhezję oraz produkcję kwasów i innych toksyn metabolicznych, które przyczyniają się do powstania zapalenia dziąseł. Działanie antybakteryjne ma również wpływ na zmniejszenie liczby drobnoustrojów wytwarzających lotne związki siarki (VSC), co redukuje objawy halitozy. Ponadto, oddziałując między innymi na próchnicotwórcze paciorkowce, poza remineralizacją twardych tkanek zęba, wykazuje dodatkowy kierunek działania w profilaktyce próchnicy. Stabilizowany fluorek cyny tworzy na powierzchni szkliwa fluoroapatyty cynawe, które są odporniejsze na działanie kwasów niż fluoroapatyty powstałe pod wpływem zwykłych fluorków. Daje to wyższą niż standardowo ochronę tkanek twardych przed działaniem erozji. Z kolei sole cyny odkładające się w otwartych kanalikach zębinowych skutecznie zmniejszają nadwrażliwość bólową na bodźce termiczne i dotykowe.

Pasty najczęściej stosowane przez dentystów w Polsce

Profesjonaliści dentystyczni dokonują najprawdopodobniej najbardziej świadomego wyboru, jeśli chodzi o wybór pasty do zębów dla siebie. Badanie przeprowadzone przez IPSOS w styczniu bieżącego roku na temat preferencji produktów do higieny jamy ustnej wykazało, że pasta do zębów Oral-B zawierająca stabilizowany związek cyny i fluoru jest najczęściej stosowaną pastą wśród dentystów w Polsce (1) (51% profesjonalistów dentystycznych dokonało takiego wyboru).

We wrześniu 2023 r. Oral-B poszerzyło ofertę o pięć nowych propozycji w linii Oral-B Pro Expert. Kompozycja tych past ukierunkowana jest na działanie profilaktyczne tak, aby tworzyć 24-godzinną (2) tarczę ochronną przed bakteriami płytki nazębnej. Wariant „Wrażliwe Zęby” powstał z myślą o osobach podatnych na nadwrażliwość bólową zębiny, z kolei „Professional Protection” zapewnia uczucie czystości całej jamy ustnej, a „Advanced” hamuje wzrost płytki bakteryjnej w trudno dostępnych miejscach. „Healthy Whitening” wybiela zęby dzięki usuwaniu przebarwień powierzchniowych, a „Dokładne Czyszczenie” zawiera unikalną formułę z rozpuszczalnymi kryształkami, aby dokładnie czyścić i zwalczać płytkę bakteryjną, nawet w przestrzeniach międzyzębowych. Odpowiednie dopasowanie pasty do potrzeb jamy ustnej pomaga w skutecznej walce z problemami stomatologicznymi i może wesprzeć proces profesjonalnego leczenia.

1 Według ocen użytkowników ujętych w badaniu przeprowadzonym w styczniu 2023 r. w grupie 517 dentystów w Polsce
2 Przy stosowaniu dwa razy dziennie


Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.

Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.