Pendulum – siły biomechaniczne – cz. II. Opis sił biomechanicznych
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Pendulum – siły biomechaniczne – cz. II

TITLE: Pendulum – biomechanic forces

STRESZCZENIE: Niniejszy artykuł zawiera opis sił biomechanicznych, działających podczas leczenia aparatem Pendulum.

SŁOWA KLUCZOWE: Pendulum, sprężyny TMA, rozkład sił

SUMMARY: This article includes description of resolution of biomechanical forces, that are active during Pendulum appliance treatment.

KEY WORDS: Pendulum, TMA springs, resolution of forces

Leczenie nieekstrakcyjne w przypadkach stłoczeń zębów ma swoich zwolenników wśród lekarzy ortodontów, jest także uzasadnione w wielu przypadkach klinicznych. Wysoką efektywność leczenia zapewniają wyciągi zewnątrzustne, jednak w przeciwieństwie do Pendulum wymagają bardzo dobrej współpracy pacjenta z lekarzem, co dodatkowo utrudnia niewielka estetyka wyciągów [3].

Standardowy aparat Pendulum, przedstawiony przez Hilgersa, składa się z akrylowej płytki podniebiennej, w którą wpuszczone są cztery stalowe zakotwiczenia oraz dwie sprężyny TMA jako elementy aktywne. Po aktywacji końce sprężyn są umieszczane w osłonach na pierścieniach umieszczonych na zębach trzonowych pierwszych szczęki, wymuszając ruch trzonowców zbliżony do ruchu wahadła (ang. Pendulum – promień łuku w płaszczyznach poprzecznej i strzałkowej). Skutkami ubocznymi może być przesunięcie trzonowców w kierunku podniebiennym, z tendencją do zgryzu krzyżowego w płaszczyźnie poprzecznej, oraz dystalne przechylanie koron w płaszczyźnie strzałkowej [1]. Niepożądanym skutkiem leczenia aparatem Pendulum jest także wychylanie siekaczy szczęki [2].

Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii PROTETYKA

[...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy