Pierwszy na świecie bank tkanek dziąsła oraz pierwszy w Polsce bank tkanek i komórek z miazgi zębów
W Poznaniu, na terenie Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, powstaje pionierski, pierwszy na świecie bank umożliwiający przechowywanie tkanek dziąsła. Wraz z nim uruchomiony zostanie pierwszy w naszym kraju bank tkanek i komórek pozyskanych z miazgi zębów. Za tym ambitnym projektem stoi firma z branży biotechnologii – Cellivia S.A.
Utworzenie banku tkanek i komórek jest możliwe dzięki projektom naukowo-badawczym, które są prowadzone przez Cellivię przy wsparciu wysokiej klasy specjalistów z dziedziny stomatologii, a także biologii komórkowej i molekularnej, biotechnologii oraz bioinżynierii materiałowej i chemicznej. Badania te są związane z wykorzystaniem komórek pochodzących z miazgi zębów i dziąseł, między innymi pod kątem ich dużej zdolności do regeneracji. Firma planuje także opracowanie leków, które będę stosowane w terapii, regeneracji, jak i rekonstrukcji tkanek w obrębie jamy ustnej.
Na stronie internetowej spółki z Poznania można przeczytać: – Cellivia realizuje projekt badawczo-naukowy dotyczący wykorzystania pierwotnych komórek pozyskanych z miazgi zębowej w regeneracji i rekonstrukcji ludzkich tkanek. Do tej pory głównym źródłem ich pozyskania był szpik kostny i krew. Ostatnie badania pokazują jednak ogromny potencjał komórek pozyskanych również z miazgi zębowej czy dziąsła.
Współzałożycielka i prezes zarządu spółki Zuzanna Stern powiedziała: – Będziemy kłaść nacisk na edukację stomatologów i pacjentów, czemu posłuży między innymi kampania edukacyjna związku firm biotechnologicznych pod patronatem ministerstwa zdrowia, w której bierzemy udział.
Firma ze stolicy Wielkopolski jest otwarta na współpracę z praktykami dentystycznymi w zakresie pozyskiwania materiału biologicznego z obszaru jamy ustnej. Odbywa się to w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych, a udział w tym przedsięwzięciu może wziąć każdy lekarz dentysta, który przeszedł odpowiednie szkolenie i uzyskał stosowny certyfikat. Początkowo materiał będzie pobierany tylko od zdrowych osób przed 35. rokiem życia, ale z czasem także od starszych pacjentów. W rozmowie z serwisem ISB news prezes Stern zadeklarowała, że w ciągu pierwszego roku działalności banku firma zamierza zdobyć 2000 klientów.
Inicjatywę utworzenia banku tkanek i komórek skomentowała prof. Marzena Dominiak: – Wiele lat temu, w 2009 roku, udzieliłam wywiadu na temat hodowli pierwotnej fibroblastów do augmentacji dziąsła zrogowaciałego! Była to wówczas niezwykle nowatorska metoda jako alternatywa do pobierania przeszczepów tkankowych. W tym samym czasie uzyskaliśmy patent z prof. Jolantą Saczko! Pozwoliłam dzisiaj sobie o tym wspomnieć, ponieważ jedna z moich doktorantek, Barbara Sterczała, zdała właśnie egzamin doktorski z oceną bardzo dobrą, realizując przewód doktorski na temat „Ocena skuteczności wybranych metod stymulowania proliferacji fibroblastów dziąsłowych i ich zastosowania w augmentacji dziąsła zrogowaciałego”.
– Jest to niewątpliwie kontynuacja mojej pracy rozpoczętej wiele lat temu, a jak widać ciągle żywa i nawet, powiedziałabym, w końcu dynamicznie rozwijająca się, biorąc pod uwagę powstające banki tkanek i komórek w celu komercjalizacji. Jest to bez wątpienia medycyna personalizowana, medycyna przyszłości, a może nawet teraźniejszości! Bez wątpienia jest to element strategii rozwoju UMW, w której mówimy o medycynie translacyjnej! Brawo, Basiu! Ps. Zakończyliśmy również inne badania w oparciu o komórki, więc, jak wydać, temat bliski sercu. – kontynuowała Prezydent PTS.
Źródło: pts.net.pl
Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.
Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.
Informujemy także, że odbiorcy naszego newslettera w pierwszej kolejności otrzymują informacje o nowościach. Zapisz się i co wtorek będziesz otrzymywać najnowsze informacje branżowe oraz dostęp do artykułów i dodatkowych treści.
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce
Leczenie nasilonego zgryzu otwartego klasy II u pacjentki w wieku dojrzewania przy użyciu klejonego ekspandera Hyrax, miniimplantów IZC i techniki MEAW
Słowa kluczowe: zgryz otwarty, klasa II, zwężona szczęka Keywords: open bite, class II, narrow maxilla Streszczenie: Niniejsze doniesienie kazuistyczne opisuje udane leczenie pacjentki ze zwężoną szczęką i nasilonym zgryzem otwartym klasy II za po...
Łączne leczenie ortodontyczne i chirurgiczne ciężkiej wady zgryzu klasy III ze zgryzem krzyżowym przednim i tylnym
W niniejszej pracy kazuistycznej przedstawiono przypadek dorosłego pacjenta z ciężką szkieletową wadą zgryzu klasy III, z ewidentnym niedorozwojem szczęki i nadmiernie rozwiniętą żuchwą, co powodowało zgryz krzyżowy przedni i tylny, a także przesu...
Dwunastoletnia obserwacja po przeprowadzeniu laserowej frenektomii w fazie wczesnego uzębienia mieszanego. Opis przypadku
Słowa kluczowe: frenektomia, diastema, laser Keywords: frenectomy, diastema, laser Streszczenie: Wędzidełko wargi górnej jest jednym z wędzidełek jamy ustnej, zlokalizowanym po wewnętrznej stronie górnej wargi w linii środkowej. Diastema pośrodkow...