Plazma w medycynie – jak wygląda nowa metoda leczenia?
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Plazma w medycynie – nowa metoda leczenia?

W ostatnich latach coraz bardziej na znaczeniu zyskuje technologia plazmowa – z uwagi na różnorodność możliwości zastosowania oraz obiecujące wyniki na polu medycznym i biologicznym.

Jak zimna plazma eliminuje bakterie?

Stosowana w medycynie, otrzymywana z powietrza zimna plazma z uwagi na wysoką pojemność ładunków elektrycznych o krótkim czasie połowicznego rozpadu jest bardzo reaktywna. Na przykład, oprócz wolnych elektronów i jonów z gazów występujących w powietrzu powstają również wolne atomy, tak zwane atomy singletowe.

Bakterie, wirusy i grzyby składają się z białek, których budulcem są z kolei aminokwasy, zawierające mostki węglowe. Jeżeli na przykład strzelający z zewnątrz atom tlenu otoczy podwójne mostki węglowe, wiązanie organiczne aminokwasu ulegnie zniszczeniu i to – w przypadku wystarczającej energii ładunku – w ułamkach sekund. Efektem końcowym jest obumarcie bakterii w wyniku zniszczenia ściany i błony komórkowej i tym samym ujścia cytoplazmy, w przypadku wirusów natomiast będzie to zniszczenie kapsydu, a w przypadku grzybów niezdolność do dalszego tworzenia sporów, między innymi również w wyniku zmiany wartości pH otaczającego je środowiska.

Jak powstaje zimna plazma?

Z technicznego punktu widzenia zimna plazma powstaje w generatorze plazmowym, w transformatorze Tesli, w którym cząsteczki tlenu (ditlen) dysocjują w wyniku cichego wyładowania elektrycznego na atomy tlenu (tlen singletowy), po czym jeszcze w plazmie włókien wyładowania następuje synteza i nagromadzenie ozonu (tritlen).

[...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy