Budowa, modyfikacje i wykonanie płyty retencyjnej Hawleya
TITLE: Construction, modifi cations and fabrication of Hawley retainer
STRESZCZENIE: Celem artykułu jest zaprezentowanie laboratoryjnych etapów wykonywania zdejmowanych aparatów retencyjnych na przykładzie płyty Hawleya, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu dokładności i precyzji na efekt końcowy pozornie prostych prac.
SŁOWA KLUCZOWE: retencja, zdejmowane aparaty retencyjne, modyfikacje retainerów, lutowanie
SUMMARY: The aim of this article is to present the laboratory stages of fabrication removable retainers; for example Hawley plate with particular highlights the impact of the accuracy and precision on the fi nal result seemingly simple appliances.
KEY WORDS: retention, removable retainers, retainers modifi cations, soldering
W XIX w. dr Norman W. Kingsley w jednym zdaniu, które brzmiało: „Sukces ortodoncji, jako nauki i sztuki, zależy od aparatu retencyjnego”, zawarł esencję znaczenia retainerów. Te bowiem doskonale stabilizują skorygowane ustawienie zębów po aktywnym leczeniu ortodontycznym i dlatego odgrywają niebagatelną rolę w całokształcie terapii. Ze względu na diagnozowanie i leczenie różnych wad zgryzu powstały liczne odmiany retainerów, które pomimo pełnienia jednakowej funkcji różnią się pod wieloma względami. Należy pamiętać, że niekiedy najprostsze rozwiązania konstrukcyjne okazują się najlepsze, a kluczem do sukcesu staje się precyzja wykonania, czego doskonałym przykładem jest płyta retencyjna Hawleya.
W 1920 roku dr Charles Hawley zaprojektował i wykonał aktywny aparat zdejmowany. Jego pierwotną funkcją było zmniejszenie nagryzu pionowego i cofnięcia [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!