Przypadkowe połknięcie miazgociągu podczas leczenia endodontycznego. Opis przypadku
Opisany przypadek zwraca naszą uwagę na stosowanie najwyższych środków ostrożności podczas leczenia endodontycznego zęba. Niezbędne wydaje się gruntowne poinformowanie pacjenta o kolejnych etapach leczenia oraz dokładne ich opisanie, uczulenie na możliwość wystąpienia powikłania pod postacią dostania się któregoś ze stosowanych przez nas narzędzi do przewodu pokarmowego i krótkie wyjaśnienie pacjentowi, jak może nam pomóc w zapobiegnięciu wystąpienia takiego incydentu (zachowanie spokoju, niewykonywanie gwałtownych ruchów, nierozmawianie).
Leczenie endodontyczne bezwzględnie powinno odbywać się z zastosowaniem koferdamu. Pozwoli nam to zminimalizować ryzyko przedostania się ciała obcego do przewodu pokarmowego, a poza tym zapewni nam lepsze rezultaty leczenia (zwiększona widoczność pola zabiegowego, suchość, jak i stworzenie bariery aseptycznej). Jeśli nie decydujemy się na pracę z koferdamem, rozważmy stosowanie pierścieni na palcu lub łańcuszków celem zabezpieczenia narzędzi endodontycznych.
Wnioski
Leczenie endodontyczne jest obarczone dużym ryzykiem połknięcia przez pacjenta ciała obcego, do którego może dojść w trakcie wykonywanych poszczególnych procedur. Aby zapobiec groźnym powikłaniom, obowiązkiem lekarza jest zastosowanie wszelkich znanych mu środków ostrożności. Musimy liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
Sprawdź wszystkie produkty stomatologiczne dostępne w naszym sklepie internetowym
Piśmiennictwo
- Łagocka R., Kruplewicz I.: Zaaspirowanie igły użytej do płukania kanałów korzeniowych zęba – opis przypadku. „Czasopismo Stomatol.”, 2004, 57, 12, 772-774.
- Lambrianidis T., Beltes P.: Accidental swallowing of edodontic instruments. „Endod. [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!