Pomoc dentystyczna - co dalej z zawodami medycznymi? - dentalmaster.pl
Reklama

Pomoc dentystyczna – co dalej z zawodami medycznymi?

Pomoc dentystyczna nie jest zwodem ujętym w ustawie o niektórych zawodach medycznych, w przeciwieństwie do asystentki i higienistki stomatologicznej, co nie oznacza, że zawód taki nie istnieje. Temat pomocy dentystycznej w gabinecie wywołał szeroka dyskusję nie tylko w środowisku stomatologicznym, ale także w Izbach Lekarskich oraz Ministerstwie Zdrowia.

Obowiązująca obecnie nowa ustawa o niektórych zwodach medycznych określa zakres zadań i odpowiedzialności zawodowej m.in. asystentki i higienistki stomatologicznej. Nakłada również na osoby wykonujące ww. zawody obowiązki – płatną rejestrację w centralnym rejestrze oraz zdobywanie punktów edukacyjnych, aby utrzymać prawo wykonywania zawodu. Restrykcjom tym nie podlegają osoby zatrudnione jako pomoc dentystyczna. Wielkopolska Izba Lekarska już 27 kwietnia br. ogłosiła stanowisko w tej sprawie, gdzie podkreśla potrzebę umożliwienia osobom wykonującym, zawód pomocy dentystycznej uzupełnienie kwalifikacji i zdobycie uprawnień asystentki stomatologicznej z jednoczesnym prawem wykonywania zawodu podczas trwania szkolenia. Stanowisko to zastało zaprezentowane Ministerstwu Zdrowia. I to właśnie odpowiedź Ministerstwa na stanowisko WIL wywołała najwięcej emocji.

Departament Rozwoju Kadr Medycznych w oficjalnym piśmie informuje, że:

„(…) pomoc dentystyczna jest to stanowisko, które zostało uwzględnione wśród stanowisk pracy pracowników działalności podstawowej, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2023 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz. U. poz. 1515). Zgodnie z ww. rozporządzeniem na stanowisku pomoc dentystyczna może być zatrudniona osoba posiadająca średnie wykształcenie oraz przeszkolenie zawodowe właściwe dla zadań powierzonych na stanowisku pracy. Mając na uwadze powyższe, niezależnie od wejścia w życie ustawy o niektórych zawodach medycznych, ww. osoby w dalszym ciągu mogą pracować/być zatrudniane na stanowisku pomocy dentystycznej. Jednocześnie ww. ustawanie wprowadza obowiązku uzyskania kwalifikacji do wykonywania zawodu asystentki stomatologiczne przez osoby pracę na stanowisku pomocy dentystycznej.”

Oba oficjalne pisma są dostępne na stronie https://stomatolodzy.org.pl/

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia została udzielona 1 lipca br. Warto podkreślić, że do 26 września br. jest otwarta rejestracja do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do rejestru wymaga m.in. podania danych na temat zatrudnienia oraz potwierdzenia zdobycia wykształcenia kierunkowego (skan dyplomu). Osoby widniejące w rejestrze i spełniające wymogi (wykształcenie kierunkowe) będą uprawnione do wykonywania zawodu. Zweryfikować kwalifikacje zawodowe asystentki i higienistki będzie mógł nie tylko zatrudniający ją lekarz – ale każda osoba, która wpisze dane do wyszukiwarki na stronie internetowej Centralnego Rejestru (podobnie jak wygląda to w przypadku wyszukiwania informacji o lekarzach w rejestrze NIL).

Najnowszy numer „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego dostępny jest w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.

Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.

Chcesz otrzymać najnowsze informacje z branży? Zapisz się do newslettera.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

Leczenie ortodontyczne wg filozofii MFS

750,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym

249,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.