Ponowne leczenie endodontyczne czy chirurgia endodontyczna?
Badania przeprowadzone przez Gomesa i wsp (9) w 2002 r. wykazały skuteczność 2-proc. żelu chlorheksydynowego w całkowitym zahamowaniu wzrostu E. faecalis. Zastosowanie 2-proc. chlorheksydyny, zarówno w postaci płynu, jak i wkładek dokanałowych, wydaje się istotnym czynnikiem ograniczającym wzrost E. faecalis. Na rynku dostępny jest również preparat NanoCare Plus Silver Gold. W swoich badaniach Bednarski i wsp. udowodnili, że nanosrebro ma duży potencjał bakteriobójczy i jest skuteczne w zwalczaniu E. faecalis (10).
Udrożnianie światła zobliterowanych kanałów
Na drodze do prawidłowego opracowania i wypełnienia kanału korzeniowego może pojawić się problem obliteracji światła kanału. Poradzenie sobie z tą sytuacją wymaga od operatora doświadczenia, a nierzadko również cierpliwości. Istnieje kilka metod radzenia sobie z problemem obliteracji (11).
W przypadku częściowej obliteracji zaleca się pracę techniką zrównoważonej siły (balanced forces), z zastosowaniem dużej ilości płynów do płukania. Bardziej skomplikowane jest leczenie kanałów całkowicie zobliterowanych. Zaleca się stosowanie 40-proc. kwasu cytrynowego oraz 10-proc. roztworu EDTA. W piśmiennictwie znaleziono doniesienia o udrożnieniu tą metodą 2-4 mm kanału. Podczas aplikacji płynów przez 5 minut nie udało się jednak udrożnić kanału do otworu radiologicznego (12, 13).
Coraz szersze zastosowanie w endodoncji znajdują systemy ultradźwiękowe. Mogą one między innymi służyć do udrażniania komór i kanałów zobliterowanych. Jednym z dostępnych na rynku urządzeń ultradźwiękowych jest Spartan Ultrasonic System. Posiada on trzy rodzaje narzędzi endodontycznych: CPR, BUC, KiS.
CPR to pięć narzędzi oznaczonych symbolami: [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!