Postępowanie po resekcji szczęki – opis przypadku i przegląd metod leczenia
Title: Procedure after maxillary resection – a case report and a review of treatment methods
Streszczenie: Raki jamy ustnej najczęściej rozpoznawane są w zaawansowanym stadium, wynika to często z bagatelizowania przez pacjentów niepokojących objawów. Jednym z raków najtrudniejszych do zdiagnozowania we wczesnym stadium jest rak wychodzący z zatoki szczękowej, który wraz z rakiem dziąsła górnego zalicza się do raka szczęki. Rak zatoki szczękowej rozwija się bardzo podstępnie. Ze względu na budowę zatoki szczękowej i możliwość naciekania jej ścian, rak może bardzo szybko rozprzestrzenić się na podniebienie twarde, do oczodołu czy też na podstawę czaszki.
Słowa kluczowe: rak płaskonabłonkowy, obturator, protezy nietypowe
Summary: Oral cavity cancers are most often diagnosed at an advanced stage, which is often due to patients ignoring disturbing symptoms. One of the most difficult cancers to diagnose in the early stages is the cancer that originates from the maxillary sinus, which, along with the cancer of the upper gums, is classified as cancer of the jaw. Maxillary sinus cancer develops insidiously. Due to the structure of the maxillary sinus and the possibility of infiltrating its walls, the cancer can spread very quickly to the hard palate, to the orbit, or to the base of the skull.
Keywords: squamous cell carcinoma, obturator, atypical dentures
W Polsce raki regionu głowy i szyi stanowią około 5% wszystkich zarejestrowanych nowotworów złośliwych (1). Najczęstszym typem raka jamy ustnej jest rak płaskonabłonkowy, który stanowi około 90% wszystkich występujących w tym rejonie nowotworów złośliwych (2). [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!