Postępowanie z odpadami medycznymi w gabinecie stomatologicznym w świetle nowych przepisów
Prawidłowa gospodarka odpadami medycznymi stanowi istotny element zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym. Na skalę problemu zwraca fakt wytwarzania w Polsce rocznie około 200 tysięcy ton odpadów medycznych i weterynaryjnych (1). Odpady medyczne powstają m.in. w gabinetach świadczących usługi medyczne, w tym również stomatologicznych. Rozporządzenie z 5 października 2017 r. (2) określa zasady ich zbierania i czasowego magazynowania oraz warunki transportu wewnętrznego odpadów medycznych:
- zakaźnych,
- niebezpiecznych, innych niż zakaźne,
- innych niż niebezpieczne.
Klasyfikacja odpadów zawartych w katalogu odpadów nie uległa zmianie. Odpady medyczne zostały ujęte w 18. grupie i sklasyfikowane tak, jak przedstawiono w tab. 1 (3).
Aktualnie w świetle prawa wskazano, że docelowa segregacja odpadów medycznych odbywa się zarówno w miejscu ich powstawania, jak i magazynowania. Odpady gromadzi się, uwzględniając ich właściwości, sposób unieszkodliwiania lub odzysku.
Zbieranie odpadów w miejscu ich powstawania
W obowiązującym rozporządzeniu umożliwiono zbieranie wszystkich odpadów medycznych w miejscu ich powstawania oprócz worków również do pojemników. I tak:
- odpady medyczne zakaźne (o kodach: 18 01 02*, 18 01 03*, 18 01 80*, 18 01 82*) zbiera się do pojemników lub worków jednorazowego użycia koloru czerwonego,
- odpady medyczne niebezpieczne, inne niż zakaźne (o kodach: 18 01 06*, 18 01 08* i 18 01 10*) zbiera się do pojemników lub worków jednorazowego użycia koloru żółtego, [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!