Pourazowa estetyczna odbudowa zęba 23 koroną protetyczną z uwzględnieniem specyfiki koloru szkliwa – opis przypadku
Wizyta 7.
Pacjentka zgłosiła się po 2,5 roku w celu kontroli. Wykonano przylegające zdjęcie RTG, które nie wykazało żadnych zmian patologicznych (ryc. 13). Klinicznie odnotowano prawidłowy kształt girlandy dziąsłowej, brak patologii otaczających tkanek miękkich oraz prawidłowe utrzymanie korony (ryc. 14, 15). Pacjentka nie podaje dolegliwości.
Podsumowanie
Pomimo dość długiego, prawie siedmiotygodniowego, z powodu nieobecności pacjentki, procesu kliniczno-wykonawczego odtworzenia utraconej na skutek urazu korony zęba 23 udało się uzyskać satysfakcjonujący zarówno pacjentkę, jak i lekarza efekt czynnościowy i estetyczny. Wizyty kontrolne po około 10, 18 i 24 miesiącach nie wykazały żadnych niepokojących zmian.
Wykorzystanie odłamanej korony poprzez jej tymczasowe doklejenie pozwoliło na otrzymanie niemal identycznej morfologii zęba jak przed urazem. Pewnym utrudnieniem w wykonawstwie laboratoryjnym był fakt znacznie jaśniejszych brzegów zębów, co musiało być uwzględnione w doborze koloru porcelany. Udało się to uzyskać dzięki zdjęciom oraz schematom szkicowanym podczas doboru koloru, które przekazane zostały technikowi.
lek. dent. Artur Ciszek - rezydent w ACS w Bytomiu w trakcie specjalizacji ze stomatologii zachowawczej z endodoncją
Ewa Dudkiewicz - studentka V roku stomatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu, Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Stomatologii Zachowawczej SUM, kierownik Katedry: prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz, opiekun Koła: dr n. med. Katarzyna Mocny-Pachońska
dr n. med. Anna Zawilska [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!