Powikłania w trakcie leczenia i po leczeniu endodontycznym
Nieszczelne wypełnienie kanału
Nieszczelna obturacja kanału korzeniowego będzie widoczna na obrazie radiologicznym jako wypełnienie o niejednorodnej gęstości. Ten problem prowadzi do rozwijania się bakterii, a w konsekwencji do przewlekłego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Dochodzi do zjawiska perkolacji i płyn tkankowy z okolicy wierzchołkowej, jak i od strony komory zęba jest wciągany do kanału. Bakterie, mając wolną przestrzeń i pożywkę, namnażają się i doprowadzają do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych [13].
Przebarwienie korony zęba
Przebarwiona korona zęba jest następstwem nieusunięcia całej miazgi głównie z zachyłków komory, a także zastosowania pasty rezorcynowo-formalinowej lub jodoformowej [3].
Pionowe złamanie korzenia
Pionowe złamanie korzenia (ang. vertical root fracture – VRF) (ryc.10, s. 52) jest złamaniem równoległym do długiej osi zęba. Dotyczy głównie zębów leczonych endodontycznie i występuje częściej u osób starszych. Do pionowego złamania korzenia zęba może dojść podczas opracowywania kanału, kondensacji gutaperki, jak i cementowania wkładów koronowo-korzeniowych. Użycie zbyt dużej siły podczas pracy w kanale oraz posługiwanie się nieodpowiednimi rozmiarami narzędzi są błędami, które mogą doprowadzić do pionowego złamania korzenia. Zęby, które najczęściej ulegają złamaniu, to trzonowce żuchwy i przedtrzonowce szczęki. Testy na żywotność miazgi nie sprawdzają się w tym przypadku. Rozpoznanie jest trudne, często niewidoczne na obrazach radiologicznych. Czasem przy dawnych złamaniach widoczna jest przetoka lub głęboka, wąska kieszonka, które mogą wskazywać na złamanie. Jedynie chirurgiczne odsłonięcie daje ostateczne potwierdzenie [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!