Dwa całkowicie poziomo zatrzymane zęby przedtrzonowe w żuchwie – opis przypadku
TITLE: Two completely horizontal impacted teeth in mandible – case report
SŁOWA KLUCZOWE: zęby zatrzymane, zęby przedtrzonowe, chirurgia jednego dnia
STRESZCZENIE: W pracy opisano rzadko występujący przypadek całkowicie zatrzymanych dwóch zębów przedtrzonowych w żuchwie.
KEY WORDS: impacted teeth, premolars, one-day surgery
SUMMARY: We report a rare case of occurrence of two impacted teeth in mandible.
Zębem zatrzymanym nazywa się w pełni wykształcony ząb, który nie uległ wyrznięciu w okresie fizjologicznej erupcji.
Ząb zatrzymany może całkowicie lub częściowo pozostawać w kości szczęki lub żuchwy, a jego budowa najczęściej jest prawidłowa (1). W szczęce najczęściej spotyka się zatrzymane kły, zaś w żuchwie – zatrzymane zęby mądrości. Rzadko ulegają zatrzymaniu dolne zęby przedtrzonowe, kły oraz górne środkowe siekacze. Retencję zębów wykrywamy zwykle przypadkowo, w czasie badania radiologicznego innych zębów, gdyż bezobjawowo mogą tkwić w kości przez wiele lat (2).
Wśród czynników miejscowej retencji wymienia się: nieprawidłowe ułożenie zawiązków, zarośnięcie zębodołu po przedwczesnym usunięciu zęba mlecznego, urazy, zęby nadliczbowe, zębiaki (3). Najczęstszą przyczyną hamującą erupcję zęba wg Petersona (4) jest brak wystarczającej przestrzeni w łuku zębowym. Wyrzynanie zębów przedtrzonowych w żuchwie obejmuje około 10-12. rok życia, zatem po pierwszym zębie trzonowym i kle. Dodatkowo, jeśli warunki w jamie ustnej wskazują, że długość części kostnej wyrostka zębodołowego jest mniejsza od [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!