Praca lekarza dentysty z nieletnim – aspekty formalnoprawne
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Praca lekarza dentysty z pacjentem nieletnim – aspekty formalnoprawne

W związku ze wzrostem liczby postępowań roszczeniowych wiedza z zakresu prawa cywilnego wydaje się być koniecznością dla lekarza zabiegowego, jakim jest lekarz dentysta.

Postępowanie zgodnie z procedurami zabezpiecza lekarza zabiegowego, jakim jest lekarz dentysta, przed odpowiedzialnością cywilną skutkującą wysokimi odszkodowaniami (3-4, 11- 13, 23-26).

Należy pamiętać, że jeśli w trakcie postępowania procesowego zostanie dowiedzione działanie lekarza niezgodne z obowiązującymi procedurami (niefrasobliwe, lekkomyślne), firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania z tytułu wykonywania zawodu, a zasądzoną wartość odszkodowania i zadośćuczynienia lekarz będzie zmuszony sfinansować sam.

Zgoda na leczenie

Warunkiem koniecznym do poddania pacjenta czynnościom leczniczym jest zgoda na leczenie. Zgoda przedstawiciela ustawowego na podjęcie leczenia musi być „niewadliwa”. Zgoda, która nie jest „objaśniona”, jest wadliwa, wskutek czego lekarz działa bez zgody i naraża się na odpowiedzialność cywilną za szkodę wyrządzoną pacjentowi, nawet gdy postępuje zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej (VI ACa753/2006).

Informacje

Przed przystąpieniem do czynności diagnostycznych i leczniczych przedstawiciel ustawowy dziecka musi zostać poinformowany o (9, 23-26):

  • aktualnym stanie zdrowia dziecka,
  • rozpoznaniu,
  • możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych,
  • proponowanych metodach diagnostycznych i leczniczych,
  • dających się przewidzieć [...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy