Praca w gabinecie protetycznym
Praca w gabinecie protetycznym zdecydowanie różni się od zajęć w standardowym gabinecie stomatologicznym, począwszy od pierwszej wizyty pacjenta, po ostatnią. W naszej klinice praktykowane jest, by na pierwszej wizycie pacjent został zdiagnozowany oraz otrzymał plan leczenia.
Pacjent ma wykonywane zdjęcie rentgenowskie, tzw.panoramę, które pozwala na dokładne skontrolowanie tkanek miękkich zębów oraz przyjrzenie się strukturze kości oraz przyzębia. Następnie odbywa się badanie pacjenta przez lekarza protetyka. Do badania wykorzystujemy zestaw diagnostyczny składający się z lusterka, zgłębnika, nakładacza oraz pęsety stomatologicznej. W niektórych przypadkach przygotowuję chlorek etylu (w celu zbadania żywotności zębów), nitkę dentystyczną, lusterko dla pacjenta. Po przeprowadzeniu badania lekarz przystępuje do określenia planu leczenia protetycznego. Często zdarza się, że pacjent nie rozumie pojęć technicznych typu: proteza na zasuwach, korona teleskopowa, implant, wkład koronowo-korzeniowy. Przydają się wtedy specjalne modele pokazowe, dzięki którym łatwiej jest pacjentowi zrozumieć propozycję lekarza i wyobrazić sobie, z jakim uzupełnieniem protetycznym będzie w późniejszym czasie funkcjonować. Po zaakceptowaniu przez pacjenta planu leczenia protetycznego przystępujemy do jego wykonania w odpowiednich etapach.
Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii ZESPÓŁ STOMATOLOGICZNY
Przygotowanie gabinetu do pracy
W zależności od rodzaju pracy protetycznej na asystorze będą pojawiały się różne materiały i narzędzia, jednakże zawsze położony będzie zestaw diagnostyczny: lusterko dla pacjenta i kolornik, znieczulenia w postaci żelu,ampułki w karpuli, chlorek etylu do schłodzenia miejsca nakłucia. Z podstawowego instrumentarium: w osobnych pojemnikach-stojakach lub na [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!