Prawne aspekty kontroli dentysty jako przedsiębiorcy
Jak wynika z literatury przedmiotu, kontrola jest funkcją, której istota tkwi w sprawdzaniu i ocenianiu określonej działalności. Prawo tworzy instytucje kontroli, które mają uprawnienia do podejmowania działań kontrolnych wobec określonego kręgu podmiotów, a podmioty te nie mogą się od kontroli uchylać. Z pojęciem kontroli wiąże się także pojęcie nadzoru. Według J. Zimmermanna istotą nadzoru jest wyciąganie konsekwencji z zachowania organu podporządkowanego, które jest obserwowane z punktu widzenia określonego, wybranego kryterium nadzoru, czyli wzorca, z którym porównuje się dane zachowanie. Kryteriami tymi są najczęściej: legalność, zgodność z prawem, a także celowość, gospodarność, rzetelność, słuszność itd. Kontrolę Zimmermann określa natomiast jako podstawowy element nadzoru, a także element kierownictwa, gdyż polega ona na badaniu stanu istniejącego, porównywaniu go ze stanem pożądanym lub postulowanym oraz na ustaleniu zakresu i przyczyn zauważonych rozbieżności (1). W praktyce należy wyróżnić kontrole planowane (czyli podejmowane według wcześniej opracowanego planu kontroli) i doraźne.
Dentysta jako przedsiębiorca
Dentysta prowadzący praktykę zawodową (prywatny gabinet), a także posiadający prywatny podmiot leczniczy (np. przychodnię stomatologiczną) prowadzi działalność gospodarczą i jest przedsiębiorcą w świetle prawa.
Sprawdź inne artykuły z kategorii PRAWO.
Zgodnie z zasadą generalną podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. Działalność gospodarczą w Polsce reguluje przede wszystkim Ustawa z dnia 2 [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!